ÖNE ÇIKANSAĞLIK

Koronavirüs (COVID-19) belirtileri

Koronavirüs (COVID-19) belirtileriKoronavirüs (COVID-19) belirtileri
1.01BinGörüntülenme

Koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir öğrenerek hem hastalığı erken teşhis edebilir hem de çevrenizi koruyabilirsiniz. 

Koronavirüs nasıl bulaşır?

COVID-19 virüsü biri hapşırdığında, öksürdüğünde, nefesiyle havaya yayılan partiküller havada asılı kalır ve  size ulaşması sonucunda sizleri hasta eder. Her virüs başka dokuları hedef alır. Koronavirüs ise akciğerlerinize saldırır. Bir virüs konak hücre olmadan yaşayamaz ve amacı sizlerin vücuduna ulaşarak kendini çoğaltacağı bir konak bulmaktır. 

Koronavirüs ve diğer tüm virüsler vücudumuzda uyku halinde durabilirler. Bağışıklık sisteminizin direnci düştüğünde ise ortaya çıkar ve ben burdayım derler. Stres, üzüntü, sağlıksız beslenme gibi durumlar bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Koronavirüse iyi gelen yiyecekler adlı makalemize bakmanızı tavsiye ederiz. 

Enfekte olan hasta virüse temas ettikten sonraki 5-14  gün içerisinde belirtileri göstermeye başlar. En ciddi semptomlar belirtileri göstermeye başladıktan sonraki 5-7 gün içerisinde olur. 

Koronavirüs (COVID-19) belirtileri

Koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir?

Koronavirüs (COVID-19) en yaygın gözlemlenen semptomları ateş, kuru öksürük ve yüksek miktarda yorgunluk, halsizlik olarak belirtilmektedir. Bunları takiben boğaz ağrısı, ishal, baş ağrısı tat ve koku duyusunda azalma ciltte döküntü görülmektedir.  Solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüste baskı ve ağrı, konuşma kaybı, hareket edememe gibi çok ciddi ve acil bir şekilde tedavi edilmesi gereken semptomlarda bulunmaktadır. Bu semptomlardan birini veya birkaçını gösteriyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek koronavirüs testi yaptırmalı ve tedavi olmalısınız.

 Bir çok hasta hafif belirtiler ile bu süreci evde geçirerek tedavi olmaktadır. Tedavi olmaktan korkmayın ve unutmayın tedbirleri sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de alıyorsunuz. Siz hasta olmayabilirsiniz ama karşınızdaki insanın kimlere nasıl temas ettiğini ve hasta olup olmadığını asla bilemezsiniz. Bu süreçteki en büyük düşmanınız bana bir şey olmaz şeklinde ortaya çıkan cehalettir. 

Farketmeden koronavirüs geçirmiş olabilir misiniz?  yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın