ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?

Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?
570Görüntülenme

Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?  ilaç sektöründe ve geleneksel tıpta kullanılan, hızla büyüyen ve yuvarlak tepesi olan bir ağaçtır. Bu ağacın yaprakları bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda okaliptus çayı halk arasında yaygınlaşmıştır.

Ülkemizde de hali hazırda yetişmekte olan bu bitkinin nasıl kullanılacağını , hangi hastalıklar için kullanıldığını ve faydalarını sizler için hazırladık. Haydi bakalım Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?

Okaliptus nedir?

Okaliptus; 500 küsür çeşidi olan ve ”mersingiller” familyasından bir bitkidir. Anayurdu Avustralya , Malezya ve Tazmanya olan , boyu 40 metrelere dayanan bir ağaçtır. Akdeniz çevresinde ve Türkiye’nin güneyinde de yetişen ağaç, çabuk büyüyen bir türdür. Dünya da en çok Avustralya’da bulunur.  Bulunduğu toprağın suyunu hızla çeker bu nedenle bataklıkların kurutulması işleminde de kullanılır. Ek olarak kerestesi, odunu, uçucu yağı, reçinesi ve yaprakları da kullanılır. Sonuç olarak sizin de takdiriniz olacaktır ki çok faydalı bir ağaçtır.

Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?

Türkiye’de bu ağaca en çok Ege ve Akdeniz kıyılarında, Antalya, Hatay, İzmir ve İstanbul’da rastlanır.

Okaliptus Ağacı Özellikleri

Bu ağaç yapraklarını hiç dökmez. Ek olarak ağacın çiçek açma mevsimi mayıs ve temmuz ayları arasında gerçekleşir. Okaliptus çiçeği saplı, sarkık salkımlar şeklinde, sarı ve püsküllü beyaz çiçeklerdir. Ağacın meyveleri ise sivri uçlu olur ayrıca meyvelerin üzerinde ise köşeli, yumurtamsı tohumlar vardır. Okaliptüs yapraklarının lezzeti acıdır.

Okaliptusun Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce doktorunuza da danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Solunum yollarını açar. Nezle, bronşit ve boğaz ağrısını dindirir hatta düzenli kullanımda iyileştirir.
  • Öksürüğe iyi gelir ayrıca balgam sökücü özelliğe sahiptir. Göğsü yumuşatır.
  • Yapraklarından elde edilen okaliptus yağı cilt üzerine sürüldüğünde mantar gibi birçok cilt problemlerine iyi gelir ama okaliptus yağı çok güçlüdür, seyreltici kullanmak gerekir.
  • Merhemi ağrı kesici özelliği taşır. Bu sebeple sporcuların maçtan sonraki ağrıları için faydalıdır.
  • Sindirim sistemini temizler sonuç olarak toksinleri vücuttan idrar yoluyla atar.
  • Kronik stres sorunu olan kişiler üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunur.
  • Okaliptus hem anti bakteriyel hem de anti mikrobiyel özelliği ile bazı gargara ve diş bakım ürünleri içerisinde yer alır. Sonrasında ağız içerisindeki bakterileri öldürür ve ağız kokusunu giderir.

Okaliptus nedir? Faydaları nelerdir?

Okaliptus Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Yetişkinler için faydalı olan okaliptüs yağı çocukların cildine sürülemez.
  • Okaliptüs çayı da yağı da emziren anneler ve hamileler tarafından kullanılamaz.
  • Gözle temas etmesi sakıncalıdır.

Yazımızı beğendiyseniz ve size faydalı olduysa önceki yazımız olan Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?  adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Greyfurt

Bir cevap yazın