ÖNE ÇIKANSAĞLIK

Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?

Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?
636Görüntülenme

Grip genel olarak yüksek ateş , eklem ve kas ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır. Sonbaharı iliğimize kadar hissettiğimiz bu aylarda grip olmamaya ve sağlımıza dikkat edelim. Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?  gibi sorularınızın cevaplarını yazımızı okudukça alacaksınız.

Grip nedir?

Grip, virüslerden kaynaklanan bir solunum yolu enfeksiyonudur. Bir grup virüsün boğaza ve akciğerlere yerleşmesi sonucu oluşur. Belirli aylarda görüldüğü için mevsimsel grip olarak da adlandırılır. Soğuk algınlığından farklı olarak grip bir anda ortaya çıkar. Çoğunlukla ilaçlar, bitki çayları ve besin takviyeleri ile kısa sürede geçmektedir.

Grip belirtileri nelerdir?

  • Burun tıkanıklığı
  • Burun akıntısı
  • Yüksek ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Terleme ve kas ağrılarıGribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?

Uzun süre iyileşmeyen grip tedavi edilmediği takdirde sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların oluşmasına yol açabilir. Riskli hastalık grubundaki kişilerin zatürre geçirmesi diğer hastalıklarında ciddi etkiler oluşturur. Gribin ilk 48 saat içinde fark edilmesi sonucu doktora başvurulması hastalığın ciddiyetinin en az seviyeye indirilmesinde etkili bir rol oynar.

Grip tedavisi nasıl yapılır?

Grip tedavisinde başlıca kullanılan ilaçlar antiviral ilaçlar ve aşılardır.  Her yıl antijenik değişime uğrayan bir virüstür. Bu nedenle grip aşıları her yıl bir önceki yıl en sık görülen grip virüslerine göre üretilir. Aşılama sayesinde hastalığın ağır geçmesi önlenir bunun yanı sıra aşının koruyuculuğu % 70-90 arasındadır. Grip için evde kolay şekilde yapılacak bazı yöntemler var. Hadi gribe ne iyi gelir? bakalım.

Bu virüs için ek ve detaylı bilgi almak istiyorsanız bu siteye göz atabilirsiniz.

Gribe ne iyi gelir?

Tavuk çorbası, paça çorbası gibi çorbalar. Portakal, greyfurt, mandalina, kivi, limonlu çay, zencefil, kuşburnu, adaçayı, kekik çayı, okaliptus çayı, bal, soğan ve sarımsak gibi C vitamini içeren besinler grip hastalığına faydalı olan başlıca besinlerdir. Hepsinin yanı sıra bol su içmek en önemlisidir çünkü grip hastalığı sıvı kaybına yol açar.

Gribe ne iyi gelir? Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?

Yazımızı beğendiyseniz ve size faydalı olduysa Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler.

Greyfurt

Bir cevap yazın