CİNSEL YAŞAMYAŞAM

Yıkanabilir ped nasıl temizlenir? Bambu ped nedir?

Yıkanabilir ped nasıl temizlenir? Bambu ped nedir?Yıkanabilir ped nasıl temizlenir? Bambu ped nedir?
633Görüntülenme

Yıkanabilir ped geçmişten günümüze var olan oldukça sağlıklı, bir çeşit kumaş ped olarak karşımıza çıkıyor. Tek kullanımlık pedlerin haşır huşur hissinden, kokusundan rahatsız olan kadınların ilk tercihlerinden biri yıkanabilir pedlerdir. Bambu ped nedir, yıkanabilir ped nasıl temizlenir, nasıl kullanılır gibi bir çok sorunun cevabı sizlerle…

Yıkanabilir ped sağlıklı mı?

Evet. Eğer güzel temizlerseniz günlük pedlere göre daha sağlıklı bir alternatiftir.

Bambu ped nedir? Pamuk ped nedir?

Yıkanabilir pedler çoğunlukla %100 pamuk veya %100 bambu kumaştan üretilmektedir.

Yıkanabilir pedlerin avantajları 

  • Bambu ve pamuk kumaş cildinizi tahriş etmez ve kötü koku oluşmasını engeller.
  • Tek kullanımlık pedlerde 3-4 saatte bir değiştirilmediğinde haşır huşur bir his oluşmaya başlar ve vücudunuz kötü kokar. Yıkanabilir pedlerde yumuşacık bir his vardır. Kötü koku oluşmaz.
  • Tek kullanımlık pedler eğer zamanından daha geç değiştirirseniz idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur. Bambu pedlerde bu durum söz konusu değildir.
  • Kesinlikle cilt ve çevre dostudur. Plastik, tekrar kullanılamayan atık miktarını azaltır.
  • Ayrıca, yıkanabilir pedler daha ekonomiktir. Yıkayıp tekrar tekrar yıllarca kullanabilirsiniz.

Yıkanabilir pedin dezavantajları 

  • Kullanırken ağı büyük iç çamaşırı giymelisiniz. Aksi halde kayabilir.
  • Ek olarak, kullan at yerine yıkama yapılması gerekmektedir. Bu da kanınıza dokunmanız anlamına gelir. Ama şunu unutmamakta fayda var tahmin ettiğinizden çok daha az kanıyorsunuz sadece ped kullanırken yayıldığı için siz çok gibi geliyor.
  • Kuruması vakit aldığı için 5-6 tane ped satın almanız gerekecektir. Böylece döngü sonunda hepsini birlikte yıkayabilirsiniz.
  • Eğer düzenli değiştirir ve düzgün takarsanız yıkanabilir ped sızdırma yapmaz. Fakat burda asıl nokta geniş ağlı çamaşıra bu pedi takmaktır.

Yıkanabilir ped nasıl temizlenir?

Kullanılan kumaş pedi soğuk suyun altına tutun ve ilk olarak üzerindeki kanı akıtın. Daha sonra isterseniz fazla parfümlü olmayan bir deterjanla pedi yıkayabilirsiniz. Veya kapaklı bir kovaya soğuk su koyun ve içine tüm döngü boyunca ilk kanını akıttığınız pedi biriktirin. 3-5 gün sonra döngünüz bittiğinde hepsini aynı anda çamaşır makinesine atabilirsiniz. Yine az parfümlü bir deterjanla yada sabun cevizi ile pedleri yıkayabilirsiniz.

Ayrıca, eğer güneşte kurutursanız üzerinde leke kalma ihtimali azalacaktır. Ama unutmayın leke kir demek değildir.

Dışarda yıkanabilir pedi nasıl değiştireceğim?

Ek olarak en büyük sorulardan biri dışarda değiştirdiğimiz pedi nasıl taşıyacağımız oluyor.

Cevabı çok basit. Yanınızda sızdırmaz küçük bir çanta taşımanız lazım. Pedi ters şekilde katlayıp çantanın içine koyarak eve gidene kadar yanınızda taşıyabilirsiniz. Koku sorunu olmayacaktır. Merak etmeyin.

Nasıl katlayacağınıza aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz.

Yıkanabilir ped nasıl temizlenir? Bambu ped nedir?

Ek olarak, normalde tampon kullanan biriyseniz veya pedi yıkamak istemiyorum ama günlük pedleri kullanmak da istemiyorum diyorsanız menstrual kap kullanabilirsiniz. Menstural kapları tüm ayrıntılarıyla anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir? öğrenmek için yazımızı okumanızı ve vücudunuzu keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın