ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Vejetaryenlik nedir? Çeşitleri nelerdir?

Vejetaryenlik nedir? Çeşitleri nelerdir?Vejetaryenlik nedir? Çeşitleri nelerdir?
1BinGörüntüle

Vejetaryenlik nedir? Çeşitleri nelerdir?

Vejetaryenlik nedir?

Vejetaryenlik bitkisel kaynaklı bir beslenme şeklidir. Hayvansal besinlerin tüketimi vejetaryenlik çeşidine bağlı olarak kısıtlanabilir ya da beslenme düzeninden tamamen çıkarılabilir.Vejetaryenlik nedir tam olarak öğrenmek için çeşitlerini bilmeniz gerekmektedir.

Vejeteryanlık nedir? Çeşitleri nelerdir?

Vejetaryen beslenme çeşitleri nelerdir?

  • Lakto-ovo vejetaryen: Bu beslenme şeklinde et tüketilmese de hayvansal kaynaklı süt ve yumurta gibi besinler yenilmektedir.
  • Lakto vejetaryen: Et, balık, yumurta gibi besinler tüketilmemekte fakat süt ve süt ürünleri beslenmede serbest bırakılmaktadır.
  • Ovo vejetaryen: Et, balık, süt ve süt ürünleri gibi besinler tüketilmemekte fakat yumurta beslenmede serbest bırakılmaktadır.
  • Yarı vejetaryen: Kırmızı et dışındaki tüm hayvansal besin kaynakları tüketilmektedir.
  • Pesko vejetaryen: Kırmızı et ve tavuk dışındaki tüm hayvansal besin kaynakları tüketilmektedir.
  • Frutaryen: Meyveler ve meyve grubunda incelenen tüketildiğinde tohumlarını çoğaltan sebzeler ile beslenirler.
  • Vegan: Vejetaryenlik türlerinden biri olan veganlık en zor ve katı kuralları olan bitkisel kaynaklı beslenme şeklidir. Hiç bir hayvansal gıda tüketilmez.

Vejetaryen olmak faydalı mı zararlı mı?

Bitkisel besinlerde doymuş yağ içeriği yüksek besinler tüketilmediği için kalp-damar hastalıkları riski azalmaktadır. Vejetaryen beslenme kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken tansiyon hastalığı riskini azaltmaktadır. Fakat vejetaryen beslenme B12 , demir, omega-3 yağ asitleri,kalsiyum gibi vücut için alınması gereken  öğeleri daha az almaktadır.

Bitkisel beslenmenin de hayvansal beslenmenin de dengeli yapıldığı sürece bir çok yararı bulunmaktadır. Fakat fazla bitkisel veya fazla hayvansal beslenmek size bedeninize zarar verecektir.

Vejetaryenlik nedir? Çeşitleri nelerdir?

Vejetaryenliği denemek istiyorsanız; Dikkat!

  • Et yerini geçebilecek yumurta, kuru baklagiller, soya, kabuklu meyveler, yağlı tohumlardan yemeklerinizde tüketmeyi unutmayın.
  • Eğer hiç bir hayvansal besini tüketmiyorsanız  ilave demir, B12 vitamini ve kalsiyum almanız gerekebilir. Pekmez, meyve gibi besinleri beslenmenize ekleyiniz. Değerlerinizi kontrol ettiriniz ve gerekiyorsa takviye alınız.
  • Balık tüketmediğiniz bir beslenme şekline sahipseniz günde 2 porsiyon omega-3 yağları içeren besinleri tüketin. Bunlar kanola veya soya yağı,keten tohumu ve  ceviz olabilir.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin. adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın