ÖNE ÇIKANSAĞLIK

Sütyen kullanımı hakkında çarpıcı gerçekler

Sütyen kullanımı hakkında çarpıcı gerçeklerSütyen kullanımı hakkında çarpıcı gerçekler
847Görüntülenme

Sütyen seçimi nasıl olmalıdır ?

Sütyen bir kadının gençliğe ilk adım atışında ömrünün sonuna kadar her daim kullandığı, her gün üzerinde onunla olan bir kıyafettir. İç giyim olduğu için yeri geliyor çok önem verilmiyor, kalite değil ucuzluk aranıyor. Fakat her gün üzerimizde olan bu kıyafete kendi göğüs sağlığımız için kaliteli malzemeden yapılmasına dikkat etmeliyiz. Çok dar veya çok geniş olanları tercih etmemeliyiz.

Şimdi size şaşıracağınız bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.Göğüslerimiz dik dursun, kıyafetin içinde güzel gözüksün, sarkmasın ve sağlıklı olsun diye giydiğimiz sütyenler ya aslında bize zarar veriyorsa?

 

Sütyen kullanımı hakkında çarpıcı gerçekler

Sütyen kullanımı hakkında çarpıcı gerçekler

Yapılan bilimsel çalışmalar

18-35 yaş arası 330 kadınla yürütülen ve 15 yıl süren bir araştırmaya göre fazla sütyen kullanımı kadınların göğüs kaslarını kullanarak onları dik tutmasını engelliyor. Destek ile dik kalan göğüslerimizin kaslarını kullanmasına gerek kalmıyor ve bir süre sonra yer çekimine yenik düşerek  sarkmaya başlıyorlar. 

Doktor Stafford Broumand’ın yaptığı araştırmaya göre sütyen takmayı bırakan kadınların meme uçlarında sütyen takanlara kıyasla 7 mm yükselme gözlemlenmiştir ve kullanmayan  kadınlarda, gelişmekte olan bir memenin kalkık durmasını sağlayan kolajen üretimini ve doku esnekliğinin arttığı kanıtlanmıştır. 

Bir diğer araştırma ise gece uyurken sütyen takan ve takmayan kadınlar arasında yapılmıştır. Uyurken sütyen takmayan kadınlarda %60 oranında meme kanseri riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.  İspanyada 2011 yılında yapılan bir araştırmada ise pushup ve balenli modellerin fazla kullanımının meme kanseri riskini arttırdığı ispatlanmıştır. 

Fiji de yapılan başka bir araştırmada aynı köyde, aynı yaşam tarzı içerisinde  yaşayan kadınlar incelenmiş ve 24 kişi de meme kanseri vakasına rastlanmıştır.  Bu 24 kadının hepsinin sütyeni üzerinde sürekli taşıdığı belirtilmiştir. 

Günlük hayatımızda dışarıdayken kullanmak zorunda kalıyoruz fakat bu bilgiler ışığında evimizde rahat bir ortamdayken veya uyurken olabildiği kadar göğüslerimizi kendi haline bırakmalıyız. Sarkma gibi fiziksel rahatsızlıklarla birlikte meme kanseri gibi ciddi hastalıkların da önüne geçmek için bu şekilde tedbir alabiliriz. 

Selülitten kurtulmak için en hızlı yöntem nedir? adlı yazımızı okuyarak selülit ve tedavisi hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın