ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım?

Sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım?Sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım?
990Görüntülenme

Bebeğin hem psikolojik hem fiziksel olarak sağlıklı gelişimi için anne sütünün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama benim sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım? dediğinizi duyar gibiyim. Anneler her zaman bebekleri için en sağlıklı olanı ister. Ama bazen süt bebeğinizi besleyecek düzeyde gelmeyebilir. Bu oldukça doğal bir süreçtir. Anne bu duruma üzüldüğünde sütü daha da azalmaya başlar.

Sütüm neden gelmiyor?

Anne sütü neden gelmiyor öncelikle bunu inceleyelim. İlk olarak, doğumunuzu sezeryan yaptıysanız ve ilk bebeğinizse sütünüzün ‘tamamen’ gelmesi için doktorlar tarafından 24 saatin geçmesi gerektiği belirtiliyor.  Normal doğumda doğum sancısı süt bezlerinin uyarılmasını sağladığı için normal doğum yapan annelerin bu süreye ihtiyacı olmayabiliyor.

Bir diğer sebep ise, bir yandan canınız yanarken diğer yandan küçük bebeğinizi besleyememe korkunuzun olmasıdır.  Bu kaygı sütün daha az ve daha geç gelmesine sebep olabilir. Unutmayın ki stres her türlü sorunun temelini oluşturur.

Eğer ikinci kez doğum yapıyorsanız artık daha tecrübeli ve daha hazırlıklısınız. Bu yüzden ikinci kez doğum yaptığınızda süt hem daha hızlı hem de daha çok gelecektir.

 Sütüm gelmiyor, bebeğime mama vermeye başlamalı mıyım? 

Yeni doğum yaptıysanız sütünüz gelecektir. Öncelikle sakin olun. Bebeğinizi doğru emzirme pozisyonuna getirmelisiniz. Ve 2-3 saatte bir emzirmelisiniz. Eğer bunu yaparsanız sütünüz gelecektir. Bu konuda emzirme danışmanından yardım almayı düşünebilirsiniz.

Bebekler için en iyi devam sütü hangisidir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Doğru emzirme pozisyonu nedir?

Aşağıdaki emzirme pozisyonları bebeğinizi daha kolay emzirmenizde size yardımcı olacaktır.  Ayrıca, göğsünüzde oluşan ağrıları da azaltacaktır.

Beşik poziyonu – Bebek emzirme

Rahat bir koltuğa oturun ve sırtınıza yastık koyun. Kucağınıza da bir emzirme yastığı koyabilirsiniz.  Bebeğin başını dirseğin iç kısmına yerleştirin. Bebeği başı yukarda olacak şekilde yatay pozisyona getirin. Hafifçe öne eğilin ve bebeğin memeyi almasını kolaylaştırın. Bebeğin nefes alabilmesi için tek elinizle memenizi tutmayı unutmayın.

Çapraz beşik pozisyonunda emzirme

Bebeği beşik pozisyonundaki gibi tutun fakat aynı kolla değil diğeriyle destekleyin. Yani emzirirken bebeğin başını tutmalısınız. Bu sayede daha kuvvetli emmesini sağlayabilirsiniz.  Beşik pozisyonu ile farkını aşağıdaki fotoğrafta net bir şekilde görebilirsiniz.

Futbol tutuşu – koltuk altı tutuşu ile emzirme

Özellikle sezeryan sonrası dikişlerinizin acımaması için bu tutuşta emzirebilirsiniz. Bebeğin ayakları kollarınızın arkasına doğru gelir ve baş kısmı memenize denk gelir. Alttan bir yastık ile bebek desteklenir. Pozisyonu aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Yana yatarak ve arkaya yaslanarak emzirme

Bebeği başından ve sırtından destekleyin. Hem siz hem de bebeğiniz dinlenirken emzirin.

Sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım?

Anne sütü nasıl arttırılır?

Sütüm gelmiyor, ne yapmalıyım sorusunun temel cevabı psikolojik ve fiziksel olarak kendinizi sağlıklı tutmaktan geçer. Anne sütü %80-90 oranında sudan oluşmaktadır. Bu sebeple yeterli sıvı /su miktarını almanız oldukça önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi de unutmayın. Sütü arttırdığı söylenen çay ve yiyecekler bu süreçte denenmektedir. Ama asıl olan sağlıklı beslenmek ve yeterli su içmektir.

Yenidoğan maması

Bu noktada artık her şeyi yaptığınızı kabul ediyoruz. Bebeğinizi doğru emzirme pozisyonunda 2-3 saatte bir emzirmeyi deniyorsunuz.  Sağlıklı besleniyor ve sıvı tüketiyorsunuz. Psikolojik olarak da kendinizi yüksek tutmaya çalışıyorsunuz. Emzirme danışmanından da yardım aldınız. Ama ne denerseniz deneyin olmuyor. Sütünüz bir türlü gelmiyor. Ve küçük bebeğiniz aç, sizi bekliyor.

Artık yapabileceğimiz tek şey yeni doğan maması kullanmaktır. Yenidoğan mamaları anne sütüne en yakın mamalardır. Yeni doğan mamalarını anlattığımız yazımıza Yenidoğan maması seçimi ve hazırlanması  adlı makaleden ulaşabilirsiniz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın