ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?
1.05BinGörüntülenme

Regl nedir?

Regl halk arasında adet, regl, mens ve periyot gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Bireyin hormonel durumuna bağlı olarak 21-35 gün arasında olmakla birlikte ortalama 28 günde bir yaşanan bir vajinal kanama döngüsünü ifade etmektedir. Yine kadının hormonlarına bağlı olarak 3-7 gün arası kanama devam etmektedir. Fertil dönem ise gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu süreci ifade etmektedir. Doğurganlığın ifadesi olan bu döngü ergenlik ile başlar ve  menopoza kadar devam eder. Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir yazımızın devamında tüm ayrıntılarıyla öğrenebileceksiniz.

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?

Regl nasıl ve neden olur?

 • Menstrüasyon döngüsü (adet döngüsü) sırasında rahim, vajina, yumurtalıklar, hipofiz bezi ve hipotalamustan bir uyum içinde çalışmaktadır.
 • Beyinde yer alan hipotalamus bölgesinin bir çeşit endokrin bezi olan hipofiz bezini uyarmasıyla bu döngü başlar.
 • Uyarılma sonrası hipofiz bezi, luteinizing hormon (LH) ve FSH (follicule stimulating hormon) hormonlarını salgılamaya başlar.
 • Salgılanan hormonlar yumurtalıklara ulaşır ve yumurta folikülleri uyarılır.Bu sayede yumurta olgunlaşma sürecine girer.
 • LH hormonu sayesinde olgunlaşan yumurta çatlar ve folikülden çıkar.
 • İçinden yumurta çıkan folikülden östrojen hormon salınımı yapılır. Östrojen rahim duvarının kalınlaşmasına neden olur.
 • Çıkan yumurta rahim ile yumurtalıklar arasında kanal olan fallop tüplerine geçer.
 • Sperm 4-5 gün canlı kalırken yumurta 1 gün canlı kalabilmektedir. Bu sebeple fallop tüplerinde bulunduğu 24 saatte  sperm ile karşılaşmazsa gebelik oluşmaz.
 • Gebelik gerçekleşmezse östrojen seviyesi azalmaya ve progesteron salınımı artmaya başlar.
 • Progesteron salınımı ile gebelik için kalınlaşmış olan rahim içi duvarı parçalanmaya, pul pul dökülmeye ve tekrar incelmeye başlar.
 • Rahim içi bu doku kanla dışarı atılır.

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?

Regl sancısı neden olur?

Fallop tüpünde yumurta sperm tarafından döllenmezse östrojen seviyesi azalmaya ve progesteron salınımı artmaya başlar. Bu hormon gebelik için kalınlaşmış olan rahim içi duvarın parçalanmasını, pul pul dökülmesini sağlarken rahmin kasılmasına destek olur. Kanamadan birkaç gün önce salınmaya başlayan hormon ve  kanama başladıktan 1-2 gün sonra azalır. Progesteron salınımı ne kadar fazla olursa ağrının şiddeti de o kadar fazla olur.

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir?

Yapılan çalışmalar sonucunda regl öncesi ve sırasında baş ağrısı,karın ve kasık ağrısı, şişkinlik, kabızlık, göğüslerde şişkinlik, yorgunluk, duygusallık, ruhsal değişimler, aşırı susama ve tatlı isteği, cinsel istek artışı veya azalışı gözlendiği belirlenmiştir.

Bir kadının anne olabilmesi için her ay düzenli olarak yaşadığı bu döngü, erkeklerde sperm oluşum süreci  ve sonrasında gerçekleşen gebelik dönemi ile bir bebeğin dünyaya gelmesi fizyolojimizin mükemmelliğinin en güzel kanıtıdır. Eğer düzenli bir adet döngünüz yoksa muhakkak doktorunuza görünmeyi unutmayınız.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin. adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın