ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Protein diyeti ile vücudunuzu forma sokun

Protein diyeti ile vücudunuzu forma sokunProtein diyeti ile vücudunuzu forma sokun
1.08BinGörüntülenme

Protein diyeti nedir?

Protein içeriği yüksek olan besinlerde fazla glisemik index bulunması sebebiyle uzun süre tok tutma tutma özelliği gösterirler. Protein diyeti sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyen kişilerin  tercih edebileceği bir diyettir.

Protein diyeti ile vücudunuzu forma sokun

Yüksek proteinli diyetlerde diyete uyulduğunda iki haftada ortalama olarak 3-5 kilo kayıp gözlenmektedir. 

Bu tip diyetler karbonhidrat yerine yağ yakımını hedef almaktadır. Vücudu uyarıcı etkisi ile keton cisimleri artar, metabolizma hızlanır ve yağ yakımı gerçekleşir. Diğer diyetlerde ilk hedef ödem atmakken bu diyette ilk hedefin yağ yakmak olduğu gözlemlenmiştir.

10-15 günden daha uzun süre bu diyete devam etmek sağlığınız için zararlı olabilir. Bu sebeple 10-15 gün sonra bir kaç gün diyete ara vermeli ve bir süre karbonhidrat alımı yapabileceğiniz klasik bir diyeti uygulamalısınız.

Yüksek proteinli diyetler ile ilgili yapılan araştırmayı incelemek ve makalesini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Protein diyeti nasıl uygulanır?

  • Bu diyette fazla et ve et ürünü tüketimi yapıldığı için kolesterol artması gibi bir sorun ile karşılaşılabilmektedir. Bu sorunu yaşamamak için geceden suyun içine bir tam ceviz içini koymanız ve sabaha kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sabah aç karnına önce suyunu içip daha sonra da içerisindeki cevizi yiyerek güne başlayın.
  • Kahvaltınızı olabildiği kadar hafif geçirmelisiniz.

Örnek kahvaltı 1: 1 su bardağı süt, bir porsiyon meyve ve 10 çiğ badem/fındık

Örnek kahvaltı 2: 1 tane haşlanmış yumurta, bir dilim peynir, yeşillik,domates, salatalık

  • Ara öğünleri yapmayı unutmayın. Fazla acıkırsanız daha fazla yer ve kendinizi durduramazsınız. Ayrıca ara öğünler keyif yiyecekleridir. Çayınızın,kahvenizin yanında güzel bir sohbet eşliğinde yapıldığında tadına doyum olmaz.
  • Günde 2-3 ara öğün yapmalısınız.

Örnek kahvaltı sonrası ara öğün:  1 su bardağı süt ve bir porsiyon meyve

Örnek öğle yemeği sonrası ara öğün:  1 kupa bitki çayı

Örnek akşam yemeği öncesi ara öğün:  kahve ve 2 tüm ceviz/10 fındık/10 badem

  • Öğle ve akşam yemeğini protein ağırlıklı tüketiyoruz. Öğle yemeğinde köfte, akşam balık gibi size en uygun şekilde değiştirebilirsiniz.

Örnek öğle/akşam yemeği: 1 su bardağı ayran , sınırsız salata/haşlanmış veya közlenmiş sebze,  3 yemek kaşığı büyüklüğünde köfte/tavuk/et/balık/peynir

Protein diyeti ile vücudunuzu forma sokun

  • Unutmayın, bu diyete uyduğunuz süre zarfında ekmek, çorba, makarna, pilav, patates vb. karbonhidrat içeriği çok yüksek olan besinleri tüketmemelisiniz.
  • Yüksek protein diyeti sindirim sıkıntısına sebep olabilmektedir. Bu sorunu yaşamamak için cevizli su, ayran ve bitki çayını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bu diyeti yaptığınızda metabolizmanızın nasıl hızlandığına ve vücudunuzun ne kadar hızlı forma girdiğine inanamayacaksınız.  Deneyin ve kendi gözlerinizle görün.

Kilo aldıran yağ mı şeker mi? Gerçek suçlu kim? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın