ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Probiyotik ile zayıflama – Göbek eritme

Probiyotik ile zayıflama - Göbek eritmeProbiyotik ile zayıflama - Göbek eritme
737Görüntülenme

Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirmekten zayıflamaya bir çok alanda faydalı bir gıda takviyesidir. Probiyotik ile zayıflama nasıl olur, probiyotik nedir, probiyotik ne işe yarar gibi bir çok sorunun cevabı sizlerle…

Probiyotik nedir?

İlk olarak probiyotiğin ne olduğunu öğrenelim. Sindirim sistemi ve deri başta olmak üzere vücudumuzdaki bir çok sistemin dengeli biçimde çalışmasına yardımcı olan yararlı bakteri ve mayalardır.

Ayrıca, probiyotikler doğal olarak vücudumuzda bulunur ve doğal besinlerle alınabilir. Fakat antibiyotik kullanımı, işlenmiş ve paketli gıdalar, fazla buğday tüketimine günlük hayatın stresi eklendiğinde bu bakteriler görevini yapamaz ve sayısı git gide azalır.

Probiyotik eksikliğinde görülen hastalıklar 

Bir çok hastalığın temelinde probiyotik eksikliği bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak huzursuz bağırsak sendromu, ishal veya kabızlık, zayıf bağışıklık sistemi, iltihaplar, egzama, cilt problemleri, kötü nefes kokusu verilebilir.

Probiyotik takviyesi alırken dikkat edilmesi gerekenler 

Probiyotik takviyesinde bulunması gereken bakteriler

Özellikle lactobacillus rhamnosus, lactobacillus acidophilus ve bifidobakteri bu bakterilerin başında gelmektedir.  Aldığınız besin takviyesinde bu bakterilerin olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bu bakterilerin faydaları şu şekilde açıklanabilir.

  • Laktobasillus bakterisi karbonhidratları parçalar.
  • Bifidobakteri de Bifidus florası ile patojen hücrelerin bağırsak duvarından geçmesine engel olur.

Son kullanma tarihi

Probiyotiklerde son kullanma tarihinin ayrı bir önemi vardır. Bu bakterilerin canlı olarak vücuda alınması gerekir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerde probiyotikler artık ölüdür ve bu onlardan fayda görmeyeceğimiz anlamına gelir.

Probiyotik içeren besinler nelerdir?

Probiyotik ile zayıflama - Göbek eritme

Bu besinlere örnek olarak

  • Ev yoğurdu
  • Peynir
  • Kefir
  • Turşu
  • Sirke
  • Şalgam
  • Bitter çikolata verilebilir.

Beslenme düzeninize bu yiyecekleri katmanız tavsiye edilmektedir.

Probiyotik ile zayıflama

Probiyotik ile ilgili yapılan deneylerde obez insanlarda bağırsak bakteri florasında normal kiloda olan kişilere kıyasla, daha fazla “firmicutes” ve daha az “bacteroidetes” bakterilerine sahip oldukları gözlenmiştir.

Ayrıca, lactobacillus takviyesi ile 12 haftada belli bir grup obez kişinin karın yağlanmasının %8,5 oranında azaldığı gözlenmiştir.

Kilo vermek ve yağ yakmaya direkt etkileri kesin olmamakta birlikte genel sağlığımız ve sağlıklı bir sindirim sistemi için probiyotikler büyük önem taşımaktadır. Buna ek olarak, kas gelişimi için de faydalıdır.

Probiyotik tablet kullanımı

İlk olarak tavsiye edilen her zaman probiyotik içeren besinleri beslenmenize katmak olacaktır. Fakat eğer probiyotik vücudunuzda fazla eksikse ek gıda takviyesi de almanız gerekebilir. Genel olarak zararı bulunmasa da doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Yağ yakıcı olarak bilinen besin takviyelerinden L karnitin nedir ,ne işe yarar? öğrenmek için yazımızı okumayı unutmayın.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın