ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Nefes teknikleri – Kumbhaka pranayama

Nefes teknikleri - Kumbhaka pranayama
1.13BinGörüntülenme

Önceliğimiz nefes… Nefes bizi bu dünyada tutan, var eden şey. Doğduğumuz andan ölene dek tek gerçek gayemiz nefes almak. Durum böyle olunca nefesi ne kadar düzgün aldığımız da hayat kalitemizi belirleyen en önemli olgu olarak ortaya çıkıyor. Bir çok farklı nefes teknikleri bulunmaktadır. Yoga ile nefes teknikleri bir bütün olarak düşünülür fakat yoga yapmasanız da nefes çalışmanız gerekmektedir.   Bu yazımızda sizlere kumbhaka pranayama nefes tekniği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Nefes teknikleri neden önemli?

Nefes teknikleri - Kumbhaka pranayama

Doğumdan ölüme hayatın temel yapıtaşı nefestir. Sinirlendiğinizde, korktuğunuzda hızlı hızlı nefes almaya başlarsınız. Mutluyken ve huzurluyken daha sakin bir nefese geçersiniz.  Canlılık enerjisini nefesten alırız,  sorunlarla başa çıkabilmek için yine nefes alış verişinizi değiştiririz.

Peki genelde derin ve sağlam nefesler almak yerine kısık kısık, yarıda kesilmiş nefesler aldığınızın farkında mısınız?

Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, çoğumuzun nefes kapasitesinin oldukça az bir kısmını kullandığı saptanmıştır.  Doğru nefes almayı bilmeyen kişiler genellikle nefeslerini yarım alır. Sanki nefes burnundan girişini ve çıkışını tamamlamaz. Kendi içerisinde bir kovalamaca oynar.

Yarım ve yanlış nefes almanın hayatınızın ve bedeninizin dengesini bozduğunu biliyor muydunuz?

Hava elementi ve nefes

Yaşam elementlerin üzerine kurulmuştur. Ateş, toprak, hava ve su… Hava elementi hayatın nefesini temsil etmektedir. Hayat enerjisi ve yaşam gücü nefesten gelmektedir. Nefesiniz ne kadar dengeli olursa hava elementiniz o kadar dengeye gelir ve yaşam enerjisi ile dolarsınız.

Yaşamdan sıkılmış, yorgun ve sağlıksız kişilerin nefes alışverişlerinde sorunlar olduğunu muhakkak gözlemlemişsinizdir. İçlerindeki ruhsal ve fiziki sorunları, sağlık problemlerinin yanı sıra bu mevcut durumu dışardan da gözlemleyebiliriz.

‘Prāna’, “hava elementinin özü” ve “nefes” anlamlarını taşır. ‘Pranayama’ ise, Sanskritçe’de “yogadaki kontrollü nefes uygulamaları”na verilen isimdir. Yani Prana evrenin hayat enerjisidir.

Havanın bedenimizdeki hareket yönleri içe doğru, dışa doğru, yukarı doğru, aşağı doğru ve merkeze doğru olacak şekilde beş ayrı yöndür. Bu yönlerin hepsinin dengede olması daha kaliteli nefes almamızı sağlar. Bedende hava, hareket ve yaşamdır. Kişide hava elementi (prāna) ne kadar dengedeyse, o kişinin hayat enerjisi ve yaşam gücü de aynı şekilde dengede olur.

Nefes teknikleri – Kumbhaka pranayama nefes çalışması 

‘Kumbhaka’ ismi Sanskritçe’de “gövdesi hava dolu bir kap bile karşılaştırılan bir çömlek olan kumbha”dan gelmektedir. Kumbhaka, nefesin alıştan ya da verişten sonra bir süre nefesin tutulması ile yapılan çalışmadır. Bu çalışma sayesinde nefesinizi kontrol etmeyi ve dengelemeyi öğrenirsiniz.

Nefes alış ve verişten arınmış, nefes tutma konusunda uzmanlaşıldığında, ulaşılamaz hiçbir şey yoktur.

Kumbhaka pranayama faydaları

 • Göğüs ve akciğer içi hava basıncı düzenlenir.
 • Alveoller temizlenir.
 • Vücuttaki toksinler atılır.
 • Bedende ve zihinde rahatlama gözlenir.
 • Odaklanma ve konsantrasyon yeteneğini geliştirir.
 • Anda kalmanızı kolaylaştırır.
 • Endişe ve depresyon duygularını azaltır.
 • Tansiyonu dengeye getirir.
 • Enerjinizi yükseltir. Dinçlik verir.
 • Kasları rahatlatır.
 • Akciğerin kapasitesini ve elastikiyetini artırır.
 • Düzenli pratik ve yüz masajı ile birleştiğinde ciltteki sivilce, leke vb. problemlere çözüm olur.
 • Düzenli uygulandığında cildin sağlıkla parlamasını sağlar. Makyaj malzemesi ihtiyacını neredeyse yok eder.

Kumbhaka pranayama nefes çalışmasını nasıl yapmalıyız?

Nefes teknikleri - Kumbhaka pranayama

Bu teknikte 4-4-8 kuralı kullanıyoruz. başka bir deyişle;  4 saniyede nefes alıp 4 saniye tutup 8 saniyede ise nefesi vermeye çalışıyoruz.

 1. Sağ elin baş parmağı ile sağ burun deliğini kapatalım ve sol burun deliğinden 4 saniyede nefes alalım.
 2. İki burun deliği de kapatalım, 4 saniye nefesi tutalım.
 3. Sol burun deliği sağ elin yüzük parmağı ile kapattıktan sonra, tutulan nefesi sağ burun deliğinden 8 saniyede verelim.
 4. Ardından  sağ burun deliğinden 4 saniye nefes alalım.
 5. Nefesi 4 saniye içeride tutalım.
 6. Sol burun deliğinden 8 saniyede nefesi verelim.
 7. Bu döngüyü tek seferde en az 10 kez tekrar edelim.

Bu pratiği her gün sabah akşam tekrar etmenizi tavsiye ederiz. 10 adet ile başlayıp zamanla bu sayıyı arttırmalısınız.  Örneğin ilk hafta sabah akşam 10 ar adet yapıp ikinci hafta 15 er adet yapabilirsiniz. Bu şekilde en az 30 gün (bir ay) boyunca pratiğe devam edin. Ve hayatınızda nelerin değiştiğini gözlemleyin.

Ayrıca, her sabah ve akşam nefes çalışması sonrası yüzünüze 5 dk masaj yapar ve kendinize bu vakti ayırırsanız etkilerini en kısa sürede görecek ve buna bayılacaksınız.

Vitamin deposu, lezzetli mi lezzetli Bal kabağı çorbası – Nasıl yapılır? yazımızı da muhakkak okuyunuz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın