YAŞAM

Nasılsınız? – Mutlu olmanın sırrı

Nasılsınız? - Mutlu olmanın sırrıNasılsınız? - Mutlu olmanın sırrı
1.06BinGörüntülenme

İlk yazımızın çok basit görünen, her insanın sürekli kullandığı ama kullanırken düşünmediği bir soru ile olmasını istedim. Şimdi sizlere sormak istiyorum. Gerçekten nasılsınız? Muhtemelen şuanda bilgisayarlarınızdan, tablet veya telefonlarınızdan bu yazıyı okurken ruhunuz bir koşturma içerisinde. Sırada yapılacak bir sürü işiniz, yetişilecek yerleriniz ve sorumluluklarınız var. Ya da sizi üzen bir olaya takıldınız, birine şunu da deseydim diyorsunuz. Keşke şu anda tatilde olsaydım, eğlenceli vakit geçirseydim. Keşke geçen seferki kavgada  kendimi daha iyi ifade edebilseydim. Hakkımı yemelerine izin vermeseydim.Ve daha niceleri…

Nasılsınız? - Mutlu olmanın sırrı

Nasılsınız?

Kendinize bu vakti ayırdınız ama aslında anda değil gelecekte veya geçmişte sürükleniyorsunuz. Bir saniye durun ve kendinize sorun. Nasılsınız? Nasıl hissettiğinize odaklanın. Huzurlu yada mutlu musunuz? Üzgün, kırgın, sinirli, yorgun, bitkin, umutsuz..

Bu yazıyı nasıl olduğumuza gerçekten değer vermemiz gerektiği için yazıyorum. Nasıl olduğunuzu bulun. Aslında oldukça olağan gözüken bu anda internetten bir yazı okurken sizin içinizi karıştıran o duyguyu bulun. Onu görün ve gözlemleyin. Bu hissin şu ana ait olmadığını fark edin.

Eğer isterseniz hissinize odaklanın ve kaynağını bulun. Sizi üzen yada sinirlendiren ne ? Gerçekten neden böyle hissediyorsunuz? 

Şimdi sakinleşme ve durma zamanı…  

Hissinize takılı kalmayın. Nefesinize odaklanın. Derin ama sakin nefesler alın. Bırakın geçsin ve gitsin. Geçmişiniz veya geleceğinizden gelen bu hissin sizin bu gün yaşayabileceğiniz güzel duyguları kirletmesine izin vermeyin.

Tüm gün elinizden geldiğince anda kalmaya çalışın. Gerçekten nasıl olduğunuza odaklanın ve kötü hisleri kovalamayın. Geçip gitmesine izin verin.

Mutlu olmak için ne yapmalısnız?

Nasılsın sorusunun cevabının mutluyum olmasının tek yolunun ne olduğunu şimdi size söyleyeceğim. Sadece okuyup geçmemenizi, her cümleyi hissederek ve anlayarak okumanızı tavsiye ederim.

Kendinize saygı duyun ve çok sevin.

Kendinizi hırpalamaktan vazgeçin.

Bol bol şükredin.

Hayatınızda bir sürü olumsuzluk var ve olmaya da devam edecek. Olumsuzlukları yok etmeye değil çözmeye çalışmalısınız. Biliyorum çok güçlüsün ve biliyorum çözeceksin. Tek ihtiyacın zaman ve kendine olan güvenin. Başkalarının kötü fikirlerini dinleme. İnsanların senin için düşündükleri asıl olduğun sen değildir. Sen onların fikirlerini hayatının gerçeği yapma. Güçlüsün. Biliyorum zor ama istediğin kişi olabilirsin. Kendi hayatının gerçeğini kendin yaz, dümeni ele al.

Zorunlulukların var. Çalışmak ve para kazanmak zorunda olduğun bir işin, idare etmek zorunda olduğun bir ailen, bakmak zorunda olduğun çocukların. Seni çalışmak değil insanlar yoruyor. Patronun, müşterin, eşin, annen, baban, yakın arkadaşın… Nasılsın dediğimde gerçekte hissettiğin o yorgunluğun sebebi sen değilsin. 

Sana seni üzen her şeyi bırak ve git demiyorum. Çünkü biliyorum yapamazsın. Çünkü biliyorum yepyeni bir hayat kursan o da bir süre sonra aynı böyle olacak. Farklı insanlar, farklı ortamlar ama aynı hislerle dolu olacaksın.

Ortamdan, insanlardan kaçabilirsin ama kendinden kaçamazsın.

 Nereye gidersen git, ne yaparsan yap sen kendinle olacaksın. Bu yüzden kendini iyileştirmek zorundasın.

Seni üzen duyguların bir çoğunun senin içinden gelmediğini, sebebinin sen olmadığını, o insanların kendisi ile boğuşurken seni üzdüğünü fark et. Onların düşüncelerini değil kendi hayatını yaşa.

Kendinize sormayı sakın unutmayın; gerçekten nasılsınız, ne hissediyorsunuz ve ne yapmak istiyorsunuz? Şu anda bu anı mı yaşıyorsunuz ve yapmak zorunda olduğunuz bu işi nasıl keyifli hale getirebilirsiniz?

İnsanların sana davranışı senin tavrına göre şekillenir.

Ne yaşayacağını seçemezsin belki ama nasıl tepki vereceğin tamamen senin kararın. Seni sen yapan yaşadıkların değil verdiğin tepkilerdir. Sen her şeyi başarabilecek, hayır diyebilecek, hayattaki güzellikleri görebilecek, mutlu olabilecek, anı yaşayabilecek, en önemlisi kendine şefkat gösterebilecek kocaman bir yüreğe ve güce sahipsin.

Sen istemeden kimse seni sinirli, üzgün yada mutsuz yapamaz.

Bu duyguların hayatın bir parçası olduğunu farkedip içinde kaybolmadan anı olabilecek en güzel hali ile yaşamanı diliyorum. İnanıyorum bugün tüm gün kendine şefkat gösterecek ve anda kalacaksın.

Kendi kahramanın olabilir misin?

Nasılsınız? - Mutlu olmanın sırrı
Fotoğraf nasıl çekilir?-Fotoğrafçılık 101 adlı yazımızı okuyarak fotoğraf çekmenin büyülü dünyasına adım atmanı tavsiye ederiz. 
Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın