ÖNE ÇIKANYAŞAM

Montessori etkinlikleri – Okul öncesi eğitim

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitimMontessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim
1.12BinGörüntülenme

Montessori eğitimleri çocukların ilgi alanlarını keşfederek, deneysel yöntemlerle kendilerini geliştirebilmelerini, öz güvenli ve yaratıcı bireyler olmalarını, bilge bir hayata sahip olmalarını destekler. Kişinin kendi bireysel gücünü ve yeteneklerini fark ederek hayatta bir yer edinmesine yardımcı olur. Çocuklarınızı eğlenerek, etkinler yaparak eğitin. Montessori etkinlikleri nedir? Montessori eğitimi nedir? Yaş gruplarına göre montessori eğitiminin faydaları nelerdir? Montessori aktiviteleri, montessori etkinlik önerileri…

Montessori etkinlikleri nedir? Montessori eğitimi nedir?

Montessori eğitimi çocukları deneysel öğrenme yöntemiyle eğiten, alması gereken tüm bilgileri duyularına hitap ederek öğreten etkili ve başarılı bir eğitim şeklidir. BU eğitim şeklinde çocuklar oyun oynayarak, sıkılmadan öğrenir. Doğumundan ortaokula kadar sürdürülebilen bu eğitim şekli çocukların merak duygusunu tetikler, keşfetmeyi, öğrenmeyi ve geliştirmeyi keyifli hale getirir.

Yaş gruplarına göre montessori eğitiminin faydaları nelerdir?

0-3 yaş montessori eğitimi 

BU eğitimler sırasında çocuklara güven duygusu aşılanmalıdır. Kendilerine ve dünyaya güvenmeleri için yardımcı olunmalıdır. Kaba ve ince motor becerileri desteklenmelidir. Dil becerisi geliştirilmelidir. Günlük işleri bağımsız olarak yapma fırsatı verilmelidir.

3-6 yaş montessori eğitimi

Çocuğun kendisini ifade edebilmesine yardımcı olun. Duygularını kontrol etmesine ve yönlendirebilmesine destek olmalısınız. Saygılı ve açık iletişim kurmasını öğretmelisiniz. Özgüven gelişimini desteklemelisiniz. Duyusal algılarının ve matematik yeteneklerinin gelişmesini sağlamalısınız.

6-12 yaş montessori eğitimi

Bu yaş aralığında önemli olan çocuğunuzun öz güvenini, hayal gücüne desteklemek ve kendisine yetebilmeyi öğretmektir. İlgi alanlarını keşfetmesine ve geliştirmesine yardımcı olmalısınız. Ayrıca aile içinde, toplumda, okulda yani tüm hayatında yer edinmesini sağlamalı ve kendisine yeterken kendi sorumluluklarını gerçekleştirmesi gerektiğini de öğretmelisiniz.

12-15 yaş montessori eğitimi

Ergenlik döneminde çocuğunuzun kendisini keşfetmesine, bilge bir yaşam anlayışı geliştirmesine yardımcı olun. Çalışmaya ve ekonomik yönetim eğitimine destek verin. Kendisini sakince ifade edebileceği ve iletişim kurabileceği ortamlar yaratın.

Montessori etkinlik/aktivite önerileri 

Manyetik mi değil mi?

Mıknatısı kullanarak çocuğunuza manyetik olan ve olmayan eşyaları öğretebilirsiniz. Daha sonra bunları ayırmasını isteyebilirsiniz.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Yüzen ve batan cisimler

Hangi cisimlerin, neden batacağı veya neden su üzerinde yüzeceğini çocuklarınıza en keyifli şekilde öğretin.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Renk eşleştirme ve sıralama

Hazırlayacağınız minik bir etkinlikle çocuğunuzun gösterdiğiniz renkleri sırasıyla doğru yerlere yerleştirmesini sağlayın. Aynı anda renkleri öğrenirken, dikkat becerisi de gelişecektir. Ve hazırladığınız küçük kaplarla bir nesneyi yerine yerleştirmeyi öğrenecektir.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Kıyafet ve çantaları açıp kapama

Hazırlayacağınız etkinik düzeneği sayesinde çocuğuna bir fermuar nasıl kapatılır, çanta nasıl bağlanır, ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır, gömlek nasıl iliklenir tek tek öğretebilirsiniz. Bu eğitimi tamamladıktan sonra kendi kıyafetleri ve eşyaları üzerinde pratik yapmasını sağlayın. Kendi montunun fermuarını çekmesini, ayakkabısını gerçekte de bağlamasını isteyin.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Diş fırçalama ve büyük kaptan küçük kaba sıvı aktarma

Çocuğunuza büyük katan ağzı küçük kaba nasıl sıvı aktaracağını, dişini nasıl fırçalaması gerktiğini etkinliklerle öğretebilirsiniz. Eğer diş figürü bulamıyorsanız kendiniz kil  yardımıyla yapmayı deneyebilir veya oyuncak bebeklerden yardım alabilirsiniz.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Alan temizliği

Çocuğunuza bir alanı temizlemeyi ve süpürge kullanmayı oyun yardımıyla öğretebilirsiniz.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Hayvanlar ve yaşadıkları yerler

Hayvanları, isimlerini özellikleri ve nerelerde yaşadıklarını öğretin. Daha sonra oluşturduğunuz su, kara ve deniz içeren bir bezin üzerine hayvanları yerleştirmesini isteyin.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Renk eşleştirme ve sayılar

Bu yöntemle çocuğunuza renkleri ve onları eşleştirmeyi öğretebilirsiniz. Eğer sayıları kullanarak yaparsanız sayıları da öğretebilirsiniz. Örneğin yeşil alanın üzerine bir, maviye iki, kırmızıya üç sayısını verin. Sayıları ona kadar uzatın. Ve üzerindeki sayı kadar o renkte nesne koyun. Böylece yeşil bölgeye bir tane yeşil obje koyarak hem renkleri, hem sayıları hem de eşleştirmeyi öğretebilirsiniz.

Montessori etkinlikleri - Okul öncesi eğitim

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın