GÜZELLİKÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir? Kıllar ne zaman dökülür?

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir? Kıllar ne zaman dökülür?Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir? Kıllar ne zaman dökülür?
1.08BinGörüntülenme

Lazer epilasyon nedir?

Vücudumuzda çıkan kıllar kadın erkek hepimizin en büyük sorunlarından biridir. Görsel açıdan bizi rahatsız eden bu kılları jilet, ağda ve cımbız gibi değişik yöntemlerle almaktayız. Jilet ile alınan kıllar ortalama olarak 1-2 gün içerisinde çıkarken ağda ile alınanlar ise 20-25 gün içerisinde geri çıkmaktadır. Lazer epilasyon kılın sahip olduğu kök hücrenin fonksiyonunu bozarak kalıcı bir şekilde kılların yok olmasını amaçlamaktadır.

Kıl yapınıza göre 6-10 seans içerisinde kalıcı çözüm sağlanmaktadır.Fakat hormonal değişiklikler(hamilelik vb.) ile eski yoğunluğunda olmadan tekrar kıl çıkması gözlendiği durumlar olmaktadır. Kılın içerisinde melanin adı verilen siyah boya maddesi bulunmaktadır. Verilen lazer ışını melanini hedef alarak yüksek ısı emilimi sayesinde kök hücreleri hasara uğratmaktadır. Bu sebeple lazer epilasyonda siyah kıllara çözüm bulunurken, sarı tüylerde aynı etki gözlenmemektedir.

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir? Kıllar ne zaman dökülür?

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir?

 • Diode Lazer:  Uzun dalga boyuna sahip olduğu için koyu tenlilerde de etkili sonuçlar alınabilen lazer çeşididir.  Derinlere indiği için kıl köklerine daha kolay ulaşır.
 • Alexandrite Lazer: Sadece açık cilt tiplerinde etkilidir. Bu lazer sonrasında tüyler yüzeyden diğer lazerlere göre daha hızlı dökülmektedir. Fakat yüz,boyun vb. ince tüy olan yerlerde kıl artışına sebep olabildiği için açık renkli dahi olsanız bu bölgelere kullanımı tavsiye edilmemektedir.  Sırt, omuz ve kol bölgelerinde de etkinliği azdır.
 • Nd Yag Lazer: Bu lazer diğer tiplere göre daha çok ağrıya sebep olmaktadır bu sebeple çok daha kontrollü kullanılması gerekmektedir. Fakat çok koyu cilt tiplerinde bile etkilidir.

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Epilasyon öncesi 1-1,5 aylık dönemde ;

 • Kılı kökünden alan ağda, cımbız vb yöntemleri epilasyon yapılacak bölgeye uygulamamalısınız.
 • Solaryuma girmemeli veya güneş etkisiyle bronzlaşmamalısınız.
 • Eğer sivilce tedavisi  veya deri hastalığı tedavisi gördüyseniz muhakkak doktorunuza danışmalısınız..

Epilasyon işleminden hemen öncesi ;

 • Bölge deodorant, krem vb. ürünlerin etkisinden kurtulması amacıyla yıkanmalı veya ıslak mendil ile silinmelidir.
 • Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılabilir.
 • Eğer ağrı eşiği düşük bir bireyseniz lokal olarak o bölgeye anestezik krem uygulayabilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • 15-20 dk aralıklarla bölgeye buz uygulamasınız. Bu sayede kızarıklık, ödem gibi sorunları minumuma indirirsiniz.
 • Fazla terlemeniz sebep olacak sporlardan kaçınmalısınız.
 • İlk gün sıcak su ile duşa girmemelisiniz.
 • Epilasyon yaptığınız süre boyunca devamlı ama özellikle yaptırdıktan sonraki ilk 15 gün cildinizi güneşten korumalısınız.

Lazer epilasyon sonrası kılların dökülme süreci nasıldır?

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir? Kıllar ne zaman dökülür?

Kıllar ne zaman dökülür?

Kıl yapınıza bağlı olaraka değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak ilk dökülmeler 3 gün içerisinde gözlemlenir. 15 günlük süreçte ise tamamen bir dökülme beklenmektedir.

Kıllar dökülmezse ne yapmalıyım?

Öncelikle elinizle tutarak kılları çekmemelisiniz. Bu durumda duşa girip vücudunuzu lif ve kese kullanarak yumuşak hareketlerle temizlemenizi öneririz. Dökülmeyi bekleyen kıllarınız bu sayede dökülecektir. Unutmayın bu 6-10 seanslık bir süreç ve tüm kıllarınız bir anda dökülmeyebilir. Sabırlı olmalısınız. Eğer bir aksilik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza/ uzmanınıza danışınız.

Sonraki seansı beklerken kıl alımı yapmalı mıyım?

Çok mecbur kalmadığınız sürece sonraki seansa kadar kıllarınızı almamalısınız. Mecbur kalırsanız ip, cımbız, ağda gibi yöntemleri asla kullanmayın. İhtiyaç halinde çok önerilmemekle birlikte jilet kullanabilirsiniz.

PRP tedavisi nedir? PRP ile gençleşin adlı yazımızı okumanızı ve bu mucizevi gençleştirme tedavisini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın