DİZAYNÖNE ÇIKAN

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

 Küçük salonlar için dekorasyon fikirleriKüçük salonlar için dekorasyon fikirleri
1.22BinGörüntülenme

Küçük bir eviniz var ve nasıl sığacağınızı bilmiyor musunuz?  Alanınızı optimum şekilde konforlu kullanmak, hem oturma odası rahatlığını hem de salon şıklığını tek bir alanda elde etmek mi istiyorsunuz? Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri ile sizlere hem şık hem kullanışlı yaşama alanlarını nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağız.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Sade bir düzen 

Olabildiği kadar sade ve şık bir düzen kurmalısınız. Sizin farklılığınız büyük ve ihtişamlı mobilyalar değil şık ve minimalist tercihler üzerine kurulmalıdır. Fazla eşya fazla kalabalık demektir ve en son isteyeceğiniz şey küçük salonunuzun daha da küçük gözükmesine sebep olacak gereksiz parçalardır. Hem gereksiz masraf yapmaktan da bu sayede kaçınırsınız.

Renk seçimi ferah ve sade görünüşün temelini oluşturur. Olabildiği kadar beyaz ve tonlarında tercihler yapmalısınız.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Mobilya seçimi

Mobilyanızı portatif ürünlerden seçmenizi tavsiye ederiz. Büyük koltuk takımları yerine misafirleriniz geldiğinde kullanabileceğiniz puflar ve minderler seçebilirsiniz. Hem şık hem rahat tarzıyla L koltuklar her zaman güzel bir fikirdir.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Yemek masanızı hem çalışma hem yemek masası olacak şekilde oluşturabilir ve yerden tasarruf etmenize yardımcı olacak şekilde katlanır yaptırabilirsiniz.Aynı şekilde sandalye tercihiniz de kullanılmadığı zamanlarda yer kaplamayan masaya uyumlu tercihler olmalıdır.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Orta sehpanızı misafirleriniz geldiğinizde kullanabileceğiniz çay sehpası da yapabilir ve yerden bu şekilde de tasarruf edebilirsiniz.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

İpucu: Yüksek ayaklı koltuk ve dolaplar tercih ederek mobilyalarınızın duvarla bütünleşmesini önleyerek  alanınızı daha geniş gösterebilirsiniz.

Televizyon ünitesi

Televizyon ünitenizin olduğu duvarda bulunabilecek raflar sizin için kurtarıcı olabilir. Hem yükünüzü toplar hem de şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Tavan ve zemin

Küçük salonu olan bir eve yeni taşınıyorsanız tavan ve zemin arası yüksekliğin en az 2.5-3 m olmasına dikkat edin. Pencereleriniz de aynı şekilde mümkünse boydan boya olmalıdır. Odanız ne kadar geniş tavan yüksekliğine sahipse o kadar geniş ve ferah gözükecektir. Eğer tavan yüksekliğiniz az  ise derinlik hissi veren bir duvar kağıdı kullanabilir veya zeminden tavana kadar raf sistemini uygulayarak illüzyon yaratabilirsiniz. Ayrıca beyaz ve tonlarında boya badana işlemi ve mobilya seçimi de bu ferahlığı destekleyecektir.

Zemini tercihinize göre açık veya koyu renk parke/halı gibi şeylerle kaplatabilirsiniz ama muhakkak tüm alan hatta odalarda aynı zemin ile devam etmelidir.Bu devam etme hissi genişlik algısı oluşturacaktır.

Odak noktası belirleme

Salonunuzda şık bir köşe yaratın ve onu odak noktası olarak belirleyin. Algı oraya toplandığında salonunuz hem daha şık hem de daha ferah gözükecektir.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Aydınlatmalar ve aynalar 

Evinizin daha geniş durmasını sağlayacak en önemli ipuçlarından biri aynalardır. Aynalar ortama boyut kazandırır. Ve aydınlatmalar da aynı şekilde aynalar ile yansıyarak alanınızı büyütecektir.

Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri Küçük salonlar için dekorasyon fikirleri

Bir bebek odası olmazsa olmazları nelerdir? ve Çocuk odası dizaynı nasıl yapılmalıdır? adlı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın