ÖNE ÇIKANYAŞAMYEMEK

Kırmızı et nasıl saklanır? Kaç gün saklanır?

Kırmızı et nasıl saklanır?Kırmızı et nasıl saklanır?
928Görüntülenme

Kurban bayramıyla birlikte dolaplarımızda yerini alacak kırmızı et uygun koşullarda saklanmazsa çok çabuk bozulmaktadır. Gıda zehirlenmeleri yaşamamak için kırmızı et nasıl saklanır öğrenmeli ve uygulamalıyız.

Kırmızı et nasıl saklanır?

Kırmızı et nasıl saklanır?
Kırmızı et nasıl saklanır?

Yeni kesilmiş et buzdolabına konur mu?

Kurban eti kesildikten sonraki ilk 3-4 saat buzdolabına koyulmadan dışarıda bekletilmelidir. Et kanını bıraktıktan ve oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına konulmalıdır.

Derin dondurucuda et nasıl saklanır?

Etleri ince ince kestikten sonra derin dondurucuya atmalı ve o şekilde saklamalısınız. Çok büyük parçalar halinde eti saklamak bozulmasına sebep olabilir. Küçüldüğünde donması kolaylaşacak ve daha  kolay saklanacaktır. Ayrıca bu şekilde daha az yer kaplayacaktır.

Kemikli etler saklarken buzdolabı poşeti ile birlikte hava ile temas etmemesi için streç flim kullanmanızı tavsiye ederiz.

Derin dondurucudaki etlerin sağlıklı bir şekilde yenilmesi için  ortalama 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte bir diğer önemli nokta ise yeme işlemi için eti yavaş yavaş çözülmesidir.  Derin dondurucudan eti buzdolabının normal bölümüne almalı, ardından oda sıcaklığında bekletmelisiniz.

Pişmiş et kaç gün içinde bozulur?

Pişirdiğiniz etleri 2 gün içerisinde yemelisiniz. 2 gün sonra buzdolabında beklese de sağlık açısından yenmesi tavsiye edilmemektedir.
Dana ve kuzu/koyun için ayrı ayrı incelemiş olduğumuz Kurban etinin en lezzetli yeri neresidir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Güzel tarifler için yemek kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kurban bayramı sonrası nişan organizasyonunuz varsa Evde nişan organizasyonu tavsiyeleriadlı yazımızı da muhakkak okuyunuz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın