ÖNE ÇIKANYAŞAM

Kedi türleri, cins,ırk ve özellikleri nelerdir?

Kedi türleri, cins,ırk ve özellikleri nelerdir?Kedi türleri, cins,ırk ve özellikleri nelerdir?
1.36BinGörüntülenme

Kedi türleri ,cins ,ırk, ve özellikleri nelerdir ? adlı ilk yazımızda sizlerle birlikte kedi türleri hakkında bilgi edineceğiz. Kediler her daim şaşırtıcı kimlikleri ve zeki tavırları ile insanları etkilemeyi başarmaktadır. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına ve haşarat ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir. Her daim dost canlısı kişilikleri ve sahipkar tavırları ile ailenizin bir bireyi olacaktır. 5 farklı kedi türlerini inceleyelim. Kedi türleri nelerdir?, Kedi cinsleri nelerdir? , Kedilerin kişilik özellikleri nelerdir? , Kediler ne kadar yaşar? İran kedisi (Fars kedisi), Scottish Fold, British Shorthair, Norveç Orman Kedisi, Ankara Kedisi özellikleri…

Kedi türleri, cins, ırk ve özellikleri nelerdir?

İran kedisi (Fars kedisi) 

İran kedisi çok uzun zamandır popüler kedi türleri arasında yer almaktadır , yüzyıllardır var olduğu kabul edilmektedir. En belirgin ve güzel özellikleri uzun tüyleri , surat yapısı ve katlı derileridir. Büyük gözleri ve kafası ile kendini sevdirir. Orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir , kaslıdır ve güçlü görünmeyi sever.

kedi-turleri-cins-irk-ve-ozellikleri-nelerdir

Fazlasıyla zeki olan Fars kedileri bir şey yapmadan önce uzun uzun düşünmeyi tercih eder , sessiz ama duygusaldır. Sahibi ile olan etkileşimini özellikle gözler aracılığıyla ifade etmeyi tercih eden Fars Kedisi, diğer ırklara nazaran konfora bir hayli önem verdiği bilinmektedir. Çocuklar ve köpeklerle oldukça iyi geçinmeyi tercih eder.

Ağırlıkları 3-5 kilo bandında değişir , kedi boyutlarına bakılırsa orta- büyük boya sahiptir. Ortalama yaşam süresi 10-17 yıldır.

Scottish Fold 

Scottish Fold, adından da anlaşılacağı üzere 1961 yılında İskoçya’da annesi düz kulaklı babası bilinmeyen bir türden meydana gelmiştir. Bu durum genetik araştırmaların yapılmasında büyük bir engel olarak görülmektedir. Muhteşem görünümleri ve şaşkın bakışları dünyadaki en popüler kedilerden birisi olma özelliğini getirmektedir. Oldukça sakin olan bu dostumuz tam bir ev kedisidir. Genellikle köşeye kıvrılmayı ve rahat bir koltuk üzerinden dinlenme taraftarıdır , yalnız kalmaktan hoşnut olmayacaktır.

kedi-turleri-cins-irk-ve-ozellikleri-nelerdir

Tüm bu ihtişamın altına gizlenmiş olan ciddi bir genetik hastalık Scottish Fold’un beslenmesinde ciddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Tüm bu hastalıklara sebep olan FD geni, üreticilerin kıvrık kulaklı olması düşüncesi ile gerçekleştirdikleri üretimden meydana gelmektedir. FD geninin Scottish Fold’da meydana getirdiği hastalık kemik ve kıkırdak hastalıkları olmaktadır. Oldukça şiddetli ağrılar göstermekte olan bu genetik bozukluk hayvan severler tarafından tüm dünyada yankı uyandırmaktadır.

Ağırlıkları 3-5 kilo bandında değişir, orta büyük boya sahiptir. Hassas, sakindir ve çocuklarla iyi anlaşır. 3 tip rengi vardır; Gri, beyaz, gri-beyaz. Göz renkleri mavi ve sarıdır. Ortalama yaşam süreleri 11-14 yıldan oluşmaktadır.

British Shorthair 

İngiltere’nin en popüler saf ırkı olan British Shorthair, yaşadığı aile ile son derece güçlü bağlar kurar. Oyuncak bir ayı gibi dururlar ve bu görünümleri oldukça tatlıdır. Onu sevmekten kendinizi alıkoyamayacağınız kedi türleri arasındadır. Diğer evcil hayvanlar ve köpekler de dahil olmak üzere oldukça sevgi dolu olması onu her daim barışçıl bir dost olarak göstermektedir.

kedi-turleri-cins-irk-ve-ozellikleri-nelerdir

Sahiplerine karşı oldukça sadık kişilikleriyle tanınmaktadır. Sürekli yeni bir şeyler öğrenebilir , hızlı kavrama ve öğrenme yetisi ile oldukça zekidir. Beslenme konusunda oldukça hassas olan British Shorthair, öğününün zamanında verilmemesi durumunda huysuz tavırlar sergileyebilmektedir.

Ağırlıkları 5-10 kilo bandında değişir, orta büyük boya sahiptir. Tüyleri kısadır. Ayrıca sessiz, sevecen , dost canlısıdır. Ortlama yaşam süreleri 7-12 yıldan oluşmaktadır.

Norveç Orman Kedisi 

Büyüleyici görünümleri ile büyüleyici bir kişiliğe sahip oldukları bilinmektedir. Oldukça eski ırk sayılan kedi yüzlerce yıldır sert iklimlere dayanıklılığı ile Norveç’in simgesi haline gelmiştir. Doğal bir avcı özelliğine sahip Norveç Orman Kedisi oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Yaşadıkları ülkeye adaptasyon olmuş olan tür suya, kara, ayaza dayanıklı kürküyle zorluklarla başa çıkmayı iyi becerecektir. Çarpıcı görünümlerinin altında oldukça nazik ve yumuşak bir kişiliğe sahip oldukları bilinmektedir.

kedi-turleri-cins-irk-ve-ozellikleri-nelerdir

Norveç Orman Kedisi çevresine kolayca uyum sağlayabilir. Oldukça zeki bir kişiliğe sahiptir. Dolayısıyla  özellikle getir-götür gibi etkileşimli oyunlardan büyük zevk alacaklarını bilmelisiniz. Açık havada vakit geçirmekten zevk alırlar ama ev içerisinde ilgi , doğru beslenmeyle oldukça mutlu olacaklardır.  Çocuklu aileler için mükemmel bir seçimdir. Norveç Orman Kedisi, aile fertleriyle her daim iletişim içerisinde olmayı tercih etmektedir. Ev içerisinde diğer hayvanlarla uyum sağlar. Ödüllendirilmekten ve saatlerce oyun oynamaktan oldukça zevk alacaktır.

Ağırlıkları 5-10 kilo bandında değişir, boyutları 35-45 santimdir. Ayrıca akıllı , sadık , sevecen ve çocuk dostudur. Ortalama yaşam süreleri 8-14 yıldan oluşmaktadır.

Ankara Kedisi 

Ankara ve çevresinde görülen tür evcil hayvanlar arasında en ideal yapıya sahip olanlardan birisidir. Avrupa’da Angora olarak adlandırılmaktadır. Ankara Kedisi uzun tüyleri ve mas mavi gözleriyle dikkatleri üzerine toplamayı başarmaktadır. Ayrıca uzun tüylü kedilerin atası olarak bilinen Ankara Kedisi anavatanı olan Türkiye’nin saf kedisi olma özelliğine sahiptir.

kedi-turleri-cins-irk-ve-ozellikleri-nelerdir

Zeki, enerjik ve sevecen kişiliği ile sahiplerine her daim bağlılığını göstermekten çekinmez. kendilerini evin bir bireyi olarak görmekten asla çekinmeyeceklerdir. Bu durum onu sahipkar ve kontrollü bir karaktere itmektedir. Ayrıca bu dostumuz, eşsiz bakışı ve şaşkın ifadeleri ile kendine aşık edecek türden bir ihtişama sahiptir. 

Ağırlıkları 3-5 kilo bandında değişir, boyutları 35-45 santimdir. Ayrıca akıllı , sevecen , oyuncu , arkadaş ve çocuk dostudur. Ortalama yaşam süresleri 9-14 yıldan oluşmaktadır.

Mide botoksu nedir? Botoks nasıl yapılır? adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Greyfurt

3 yorum

Bir cevap yazın