ÖNE ÇIKANYAŞAMYEMEK

Kahvenin keşfedilme hikayesi

Kahvenin keşfedilme hikayesiKahvenin keşfedilme hikayesi
1.03BinGörüntülenme

Kahve sohbetlerimize keyif katan, lezzetli, lezzetli olduğu kadar doğru miktarda tüketildiğinde metabolizmamızı hızlandırıcı etkiye sahip mükemmel bir içecektir. Yazımızda kahvenin keşfedilme hikayesi ayrıntılarıyla anlatılarak çok sevilen bu içecek hakkında önemli bilgiler verilecektir.

Kahvenin keşfedilme hikayesi

Kahvenin keşfedilme hikayesi

Yapılan araştırmalar kahvenin Güney Habeşistan’ın Kaffa yöresinde  14. yüzyılda bulunduğunu ve tüm dünyaya yayıldığını göstermektedir. Habeşistan artık Etiyopya adıyla bilinmekte olan bir Doğu Afrika ülkesidir.

O zamanlar Kaldi isminde bir çobanın baktığı bir keçi sürüsü varmış. Bu çoban keçilerin bazı ağaçların yemişlerini yedikten sonra daha canlı ve hareketli olduklarını, hatta bazı geceler uyuyamadıklarını fark etmiş. Bu durum bir süre devam etmiş. Bunun üzerine çoban ağacın yemişlerini alıp bir dervişe gitmiş. Birlikte bu meyveyi bir suya atıp kaynatmışlar ve meyvenin suya geçmesini sağlamışlar. Kendileri denediklerinde keçilerde gözlemledikleri canlılığı hissetmişler. Bunun üzerine özellikle uzun uzun ibadet edecekleri gecelerde bu içeceği içmeye başlamışlar. Çoban ve dervişlerle başlayan kahve içimi Etiyopya ve Yemen’den başlayıp tüm dünyaya yayılmıştır.

Kahve ülkemize nasıl geldi?

Kahvenin keşfedilme hikayesi

Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim Yemen’e gittiği bir seferde kahveyi dener ve çok sever. Bunun üzerine kahvenin İstanbul yolculuğu başlar.  O dönemde saray görevlerine kahvecibaşılık eklenir. Padişaha kahvesini veren, özel günlerde  sadrazama, vezirlere ve ileri gelenlere kahve ikram eden, kıymetli altın ve mücevherden yapılan kahve takımlarını koruyan kişiye kahvecibaşı denilmektedir. Kahvecibaşı önemli bir rütbedir. Öyle ki bu rütbeden sadrazamlığa atanan kişiler bile olmuştur.

Kahvenin dünya çapında modernleşmesi 1971 yılında Seattle’da açılan ilk kahve dükkanıyla olmuştur. Bu kahve dükkanı şuan da herkesin bildiği Starbucks’tır. Ükemizde ilk kahveci 1871 yılında kurulmuş Kurukahveci Mehmet Efendi’dir.

Kahve çeşitleri nelerdir?

Bir çok kahve çeşidi bulunmaka birlikte en çok yetiştirilen Arabica ve Robusta kahve çekirdekleridir. Afrika kökenli olan bu kahve ağaçların tanesi yılda ortalama 1 kilo kahve çekirdeği vermektedir.Kahve ağaçları ikim koşullarına dayanıklı güçlü ağaçlardır. İkisi kıyaslandığında Robustanın kafein oranın Arabicadan 2 kat fazla olduğu gözlenmiştir. Şu anda Türkiye’de iklim koşulları sebebiyle kahve ağacı yetişmemektedir fakat Mersin ve Anamur’da deneme dikimleri yapılmaktadır.

Peki ya Türk kahvesi Türk üretimi mi?

Türk kahvesinin çekirdekleri ülkemizde yetişmemekte ve diğer kahvelerde olduğu gibi damak tadımıza uygun olan Arabica kahve çekirdekleri kullanılmaktadır. Türk kahvesini Türk yapan şey kahvesi değil, pişirilme ve kendine has sunulma şeklidir. Kahvemizin sunumu kültürümüzün bir parçasıdır.

Çikolata nasıl yapılır? Kendinize nutella yapın. ve  Şekersiz ve sağlıklı cocostar tarifi  adlı yazımızı okumanızı ve lezzetli kahvelerinizi el yapımı çikolatalarla tatlandırmanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın