ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Kadın cinsel beyin haritası

Kadın cinsel beyin haritasıKadın cinsel beyin haritası
1.01BinGörüntülenme

İçindekiler

Nan J. Wise ,Eleni Frangos  ve Barry R. Komisaruk isimli profesörlerin yürüttüğü bir çalışma sonucunda kadın cinsel beyin haritası çıkarıldı.  Yapılan çalışma dünyaya ‘Activation of sensory cortex by imagined genital stimulation: an fMRI analysis’ adlı makale ile duyuruldu. Yazımızın devamında makalede anlatılan bilimsel çalışmalar ve ulaşılan sonuçlara ulaşabilirsiniz. 
Kadın cinsel beyin haritası

Kadın cinsel beyin haritası

Bu çalışmada fiziksel ve hayali temas sonucunda kadın beyninin nasıl tepkiler verdiği gözlenmiştir.  Çalışmaya 29-64 yaş arası 11 sağlıklı kadın katılmıştır. fMRI ile kadınların vücutlarında nerelerden orgazm oldukları ve orgazm sırasında değişen beyin yapıları gözlemlendi.Meme ucu, klitoris, serviks, uterus ve vajinadan gelen uyarıların beynin hangi bölgesinde gerçekleştiği ortaya konuldu.

Çalışma sonucunda her kadının aynı bölgelerden uyarıldığı fakat bazılarının kısa, bazılarının uzun sürdüğü sonucuna varıldı. Ve erkeklerin  farklı dozda uyarılma  hissetseler de aynı bölgelerden uyarılma yaşadığı ispatlandı.

Erkeklerde cinsel hazzın gerçekleşmesi için kanın tek bir yere gitmesi gerekirken kadınlarda nörokimyasalların bir araya gelmeleri gerekmektedir. Bu sebeple erkekler daha kolay doyum noktasına ulaşırken kadınlar erkeklere göre daha çok zevk durumunda kalabilmektedir.

Ayrıca yapılan deneyde acının uyarılma sonucunda beyin tarafından bloke edildiği bu sebeple bir kadının belinin alt kısmı hiç tutmasa da meme ucu uyarımı sayesinde  felçli kadınlarında sağıklı kadınlar gibi orgazm olabileceği kanıtlandı.Kadınların acıya dayanma eşiklerinin salgıladıkları serotonin ile birlikte   %75 oranında arttığı gözlemlendi. Bunun sebebi doğum yapabilme yetisiyle bağdaştırıldı. Doğum sancılarıyla baş edebilme ve vajinal uyarılma arasında bağlantı kuruldu.

Bunlara ek olarak kadınlarda  hayali uyarılmanın da fiziksel kendi kendine uyarılma ile neredeyse aynı noktaları, aynı seviyede etkilediği ispatlandı.

Kadın cinsel beyin haritası Kadın cinsel beyin haritası

Activation of sensory cortex by imagined genital stimulation: an fMRI analysis’ adlı makaleyi okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Regl dönemi kadın vücudu fizyolojisi nasıl değişir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın