ÖNE ÇIKANYAŞAM

Huzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşam

Huzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşamHuzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşam
970Görüntülenme

Huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak ister misiniz? Peki ya size bunun aslında sandığınız kadar zor olmadığını söylesem? Huzurlu olmak için yapmanız gerekenleri, mutlu ve huzurlu bir hayat için yapabileceklerinizi, erdemli bir yaşamın sırlarını sizlere anlatacağız. 

Huzurlu olmak için 3 kural

Huzurlu olmanın en önemli sırrı erdemli olmaktır. Erdemli bir yaşam sürmek size manevi huzuru , rahatlığı ve içten gelen bir mutluluğu getirecektir.  Erdemli yaşam her bireyin psikolojik yolculuğunda ulaşması gereken en üst noktalardan biridir. Peki ya erdem ne demektir?

Erdem nedir?

Erdem yaşama olan hürmeti ifade etmektedir. Ahlakın hayatımıza kattığı yardımseverlik, alçak gönüllülük, bilgelik, iyi yüreklilik, ölçülü ve doğru tavırların hepsi erdem başlığı altında toplanmaktadır.

Erdemli bir birey mutlu, sevgi dolu ve iyi bir kalbe sahip olur. Ve böyle kalpler tarafından sevgiye layık bir hayat sürer. Kendisine ve başkasına zarar verecek davranışlardan sakınır.

Erdemsiz bir hayat sürmenin bizim üzerimizdeki etkisi nedir?

Erdemli bir hayat sürmeyen bireyler hem kendilerine hem de çevreye zarar verirler.  Erdemden uzak davranışlar sergilemek kişinin acı çekmesine sebep olmaktadır.

Toplumda dayatılan iyi ve doğru kavramı değil, bilinç düzeyinde kalbinizde hissettiğiniz iyi ve doğru kavramına odaklanmalısınız. Eğer siz kendi bilincinizde erdemsiz olarak gördüğünüz bir tavrı sergilerseniz en çok kendinize ve kendi psikolojinize zarar verirsiniz.

Topluma verdiğiniz zarar geçicidir. Sizin bilincinizde yere çöp atmak da adam öldürmekte kötü ve yanlış bir hareket olabilir. Fakat toplumsal açıdan baktığınızda yere çöp attığınızda verdiğiniz zarar da bir insanın ölümüne sebep olduğunuzda verdiğiniz zarar da ölen kişinin ailesi için kalıcı olsa da toplumsal düzeyde geçici olacaktır.Hayat akmaya ve toplum kendi kuralları ile yaşamaya devam edecektir.

Fakat erdemsiz bir hareket yaptığınızda sizin kalbinize, iyiliğinize, vicdanınıza ve bilgece yaşam sürme ihtimalinize darbe atarsınız. Psikolojiniz etkilenir ve hastalanır. Bu hareketleri sürekli sürdürdüğünüz bir hayatta hasta bir psikolojiye, depresyona, mutsuzluğa, huzursuz ve kaos içinde bir yaşama kendinizi mahkum etmeye başlarsınız. Unutmayın siz dur demediğiniz sürece hayatınızda hep kötü kötüyü çağıracaktır.

Erdemli ve huzurlu hayatın kuralları Jack Kornfield tarafından listelenmiştir. Aşağıda bu liste açıklanacaktır. Fakat önemli olan o kişinin erdem anlayışı değil sizin bilinç düzeyinizdeki erdem anlayışıdır. Kurallar size erdemli yaşam için yardım etmesi, örnek olması ve yön göstermesi amacıyla yazılmıştır. Türkiye’de islam dinine inanılmaktadır ve bu kurallar dinin de temellerini oluşturmaktadır. Fakat erdemli bir yaşam için inançlı olmak gerekmemektedir. Hiç bir dinin altında incelemeden, din baskısı olmadan da erdemli ve huzurlu bir hayat tarzını benimseyebilirsiniz.

Huzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşam

Huzurun 1. kuralı : Zarar vermemek 

Zarar vermemek deyince kafanızda tam olarak bir şey oluşmadığını biliyorum. Bu konu 5 başlık altında incelenmektedir.

Öldürmekten kaçınmak 

Normal bir bireyin öldürmeye eğilimi olmadığını ve zaten herkes gibi sizinde bu hareketten kaçındığını düşünüyorsunuz. Ama burada anlatılan sadece bir insanı öldürmek değildir. Her hangi bir canlıyı öldürmek ve ölümüne sebep olmaktır. Bir çiçek, böcek yada insan fark etmez.

Güzel bir çiçek gördüğünüzde koparmadan sadece koklayın ve onun yaşamasına izin verin. Evinizde güzel çiçekler besleyin ve büyütün. Evinizde bir böcek gördüğünüzde ilk iş olarak onu öldürmek yerine mümkünse sakince alıp dışarı koyun. Siz yapamıyorsanız yardım isteyin. Elinizden geldiği kadar her canlıyı öldürmekten kaçının.

Çalmaktan kaçınmak 

Bu kavrama bir araba yada cüzdan çalmak girebileceği gibi küçük bir silgi, sakız, kalem çalmak da girer. Şimdi şöyle düşünelim; diyelim ki bir kırtasiye fabrikasında çalışıyorsunuz ve gelen kolilerin içinden ayda sadece bir kalemi alıp eve götürüyorsunuz. Kimse fark etmiyor. Siz kendinizi kimse fark etmediği için zeki hissederken bir yandan da alt tarafı bir kalem diye düşünerek bilincinizde yanlış olduğunu bildiğiniz bir davranışı aklamaya çalışacaksınız. Bir süre sonra bu hareket sizin için basit ve doğal olmaya başlayacaktır. Fakat bedeniniz ve psikolojiniz sizinle aynı görüşte olmayacak. Bedeniniz kasılacak, öfke ve stres yüklü olacaksınız, stresli ve huzursuz bir şekilde yaşayacaksınız. Kİmsenin bilmemesi ya da bir kalemin o fabrikayı batırmayacak,küçük ve basit bir şey olması hiç bir şeyi değiştirmez. Siz gerçeği biliyorsunuz.

Yalan söylemekten kaçınmak

İster büyük bir yalan olsun ister pembe olarak nitelendirdiğimiz küçük yalanlar olsun, yalan söylemek hem size hem karşı tarafa zarar verir. Bir kişiyi gerçek dışı bir bilgiyle kandırmak güvensizlik ve huzursuzlukla birlikte büyük sorunları beraberinde getirir.

Doğru ve dürüst olmak kadar önemli olan diğer bir husus ise doğruyu ifade etme şeklidir. Unutmayın gerçeği acı da olsa söylemek değil acıyı güzel söyleyebilmek marifettir.

Cinsel enerjini zararlı bir şekilde kullanmaktan kaçınmak 

Sevgi dolu bir ilişki istiyor olabilirsiniz ya da sadece eğlenmek için arkadaşlık kurmak da isteyebilirsiniz. Bu sizin hayatınız için tercihiniz ve kendi kararınızdır. Fakat karşınızdaki kişi bambaşka bir birey ve siz onun hayatında ne yaşadığını, geçmişini, psikolojik olarak ne durumda olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz. Karşınızdaki kişinin karakterini ve gerçekten istediğinin ne olduğunu bilmeden kendi yargılarınız ve hayat görüşünüzü tek doğru kabul ederek bir insanı yargılamaktan, ona istemediği şekilde yaklaşmaktan kaçınmalısınız. Karşı tarafın canını yakmaktan kaçınmalısınız.

Toksik maddelerin kullanımından kaçınmak

Toksik maddelere örnek olarak alkol, uyuşturucu, sigara, fazla miktarda kola, kafein örnek verilebilir.  Kendi sağlığınızı korumalısınız ve bilinç kaybı sebebiyle ister sözle ister fiziksel olarak başkasına zarar verme ihtimalini ortadan kaldırmalısınız.

Huzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşam

Huzurun 2. kuralı : Bilinçli bir şekilde ilgi, sevgi ve alaka beslemek

Bilinçli bir şekilde ilgi, sevgi ve alaka beslemek aslında ne demek tam olarak şu şekilde açıklanabilir;

  • Zarar vermekten kaçınmaktan öte yaşama sevgi beslemek
  • Çalmaktan kaçınmaktan öte dünyadaki her şeye sahip çıkmak
  • Yalan söylemekten öte doğruyu savunmak
  • Cinselliği yanlış kullanmamaktan öte insanlarla olan ilişkilerinize sahip çıkmak
  • Toksik madde kullanmaktan öte ayık olmayı ve farkında olmayı savunmak

Eğer siz sevginize sahip çıkar ve dünyaya sevginin, ilginin gözlerinden bakarsanız hayatta size bu pencereden bakmaya başlar. Çevrenizde şu anda bulunan ve size sevginin gözleriyle bakamayan insanlar olduğunu biliyorum. Sizin kalbinizdeki sevgi, ilgi ve alaka büyüdükçe o insanlar ya size karşı tavırlarını değiştirerek hayatınızda yer edinirler ya da hayatınızdan yavaş yavaş çıkarlar. Biraz zaman alır fakat sevgi ve huzur dolu bir dünyayı kendi kendinize yaratırsınız. Hiç kimse size al bu senin huzurlu ve mutlu yaşamın, hadi yaşa demedi ve demeyecek. Bunu siz tercih edecek ve yaratacaksınız.

Huzurun 3. kuralı : Erdeme sahip çıkmak

Küçük bir olay ya da büyük bir olay arasında seçim yapmadan her tercih anında erdemli olanı tercih etmelisiniz. Hayatın içinde bu kurallara uyamadığınız, istemeden zarar verdiğiniz ya da sevgisiz hissettiğiniz olacaktır. Böyle anlarda önemli olan neden bu şekilde davrandığınızı kendi içinize dönerek bulmanız ve sorunun asıl kaynağını fark etmenizdir. Siz bir insansınız ve muhakkak hatalar yapacak, yaparak doğruyu bulacaksınız, bir şeylerden korkacak, sinirlenecek ve üzüleceksiniz. Gerçek sorunu bulurken kendinize şefkatli davranmayı unutmamalısınız.

Önemli olan sizin daha güvenli ve daha huzurlu bir yerden yaşamayı seçmenizdir. Siz erdemi tercih ettiğiniz sürece hayatta karşınıza sizin gibi insanlar çıkaracaktır. Sizin gibi olmayan insanlar hayatınıza girer ve çıkar ama kalıcı olamaz. Sadece olgunlaşmanız için gerekli bilgileri almanızda yardımcı olurlar. Hayata nasıl bakarsanız öyle bir hayatınız olur. Sevgi dolu bir kalple huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak her zaman bir tercihtir.

Kadın cinsel beyin haritası nedir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın