ÖNE ÇIKANYAŞAM

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimiHamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi
1.07BinGörüntülenme

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri bebeklerinin gelişimidir. Anne karnında bebeğinizin hafta hafta nasıl büyüdüğünü, vücudunuzda olan tüm değişiklikleri öğrenmek ister misiniz? Bu seri yazımızda sizi bir ay boyunca her hafta bebeğinizin nasıl büyüdüğü konusunda bilgilendireceğiz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız mutlu günlere… Hamilelikte 9. ay. Gebeliğin dokuzuncu ayı bebeğim nasıl gelişir? Hafta hafta gebelik,  33. hafta hamilelik, 34. hafta hamilelik, 35. hafta hamilelik, 36. hafta hamilelik,37. hafta hamilelik, 38. hafta hamilelik…

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

33.Hafta Hamilelik

Yaklaşık 44 cm uzunluğunda ve 1.85 kilo ağırlığında. Sizi duyabiliyor, hissedebiliyor.Hatta miniğiniz sizi görebiliyor. Işığı algılıyor e göz bebekleri büyüyüp küçülüyor. Cildi kalınlaşıyor ve kemikleri sertleşiyor.

Bebeğiniz doğum sırasında kafasında yüksek bir baskı hisseder ve bu kafasının şeklinin doğarken konik gibi olmasına sebep olur. Kafatasındaki kemiklerin tam anlamıyla kaynamaması doğumu kolaylaştırır. Doğum sonrası kemikler kaynamaya ve kafatası gelişmeye devam eder.  Bu durum gelişen beyni için alan açmasına yardımcı olacaktır. Şu anda kolları ve bacakları biriken yağ dokusu sebebiyle tombul tombul gözüküyor.

34.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz 2.1 kilogramdan biraz daha fazla bir ağırlıktadır. Başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 45 santimetredir.Bebeğiniz vücut ısısını koruyacak yağ dokusu oluşturmaktadır. Bebeğinizle hamile olduğunuz süreçte bol bol sohbet eder ona şarkı, ninni söylerseniz, doğumdan sonra sizin sesinizi duyduğunda daha kolay sakinleşecektir.  Bu aşamada çoğu bebek doğum pozisyonunu almıştır.

35.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz yaklaşık 2.4 kilogram ağırlığında ve 46 santim uzunluğundadır.  Ciğerleri ve sinir sistemi son hazırlıklarını tamamlıyor. Bebeğiniz büyüdüğü için hareketleri karnınızın yüzeyinde görülebilir ve bazen sizi rahatsız edebilir. Memenizden sıvı akmaya başlayabilir.

36.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz yaklaşık 2.6 kilogram ağırlığında ve yaklaşık 48 santimetredir. Bebeğiniz nefes almaya hazır. Bu aşamadan sonra artık bebeğiniz herhangi bir gün doğmaya hazırdır. Bebeğinizin beyin ve sinir sistemi hızla gelişmeye devam etmektedir.  Hareket alanı dar olduğu için rahat hareket edemiyor fakat ettiğinde elini veya ayağını karnınızda görebilirsiniz.

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

37.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz bu haftada ortalama 2850 gramdır. Bağışıklık sistemi hala gelişiyor.  Bol bol nefes alıp verir, emme kavrama ve göz kırpma gibi becerileri pratik eder.

38.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz ortalama 3.1 kilogram ve boyu yaklaşık 48-50 cm oldu. Akciğerleri olgunlaşıyor. Bu haftanın bitimiyle bebeğiniz tamamen gelişti. Ve doğuma her an gidebilirsiniz. Bebeğiniz doğduğunda gözleri mavi yada lacivert gözükecek ve zamanla gerçek göz rengini alacaktır.

Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

29., 30. ,32. ve 32. haftalarda bebeğinizin anne karnındaki gelişimini öğrenmek için Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın