ÖNE ÇIKANYAŞAM

Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimiHamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi
985Görüntülenme

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri bebeklerinin gelişimidir. Anne karnında bebeğinizin hafta hafta nasıl büyüdüğünü, vücudunuzda olan tüm değişiklikleri öğrenmek ister misiniz? Bu seri yazımızda sizi bir ay boyunca her hafta bebeğinizin nasıl büyüdüğü konusunda bilgilendireceğiz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız mutlu günlere… Hamilelikte 8. ay. Gebeliğin sekizinci ayı bebeğim nasıl gelişir? Hafta hafta gebelik,  29. hafta hamilelik, 30. hafta hamilelik, 31. hafta hamilelik, 32. hafta hamilelik…

Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

29.Hafta Hamilelik

Bebeğinizin boyu 39 cm ulaştı ve artık 1.2 kilogramı geçti.Bebeğiniz yağ dokusu depoluyor ve beyni gelişiyor. Bebeğinizin kemikleri gelişmeye devam ediyor. Ortalama 2 saat içerisinde 10 kez hareket ediyor ve siz bunu hissedebiliyorsunuz.

30.Hafta Hamilelik

Bebeğinizin tüm cildi verniks adı verilen beyaz ve kaygan madde ile kaplıdır. Bağışıklık sistemi gittikçe gelişmektedir. Beyni, akciğeri ve tırnakları gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz doğduğunda 20-30 cm uzaklıktaki cisimleri görebilir. Görüş yeteneği zamanla gelişecektir. Bebeğinizin kemik ilikleri alyuvar hücrelerinin üretimini devraldı.  BU dönemde yorgun ve huzursuz hissediyor olabilirsiniz. İdrar yolları enfeksiyonları yaşayabilirsiniz.

31.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz 1.5 kilogramı geçti ve boyu yaklaşık olarak 41 santime ulaştı. Göz pigmentleri oluşuyor ve renkleniyor. Kısa uyku ve uyanıklık süreleri ile gün içerisinde sürekli uyuyup uyanıyor.  Bebeğiniz hızla büyüyor ve hareket edebileceği alan git gide azalıyor.

32.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz artık 42-43 cm ve 1.7 kg ağırlığında. Bu haftadan itibaren eğer doğarsa solunum desteğine ihtiyaç duysa da  hayatta kalabilir.

El ve ayak tırnakları tamamen oluştu. Artık rahminizin içinde başını aşağı doğru yönlendirmeye ve doğuma hazırlanmaya başladı. Bu süreç 36. haftaya kadar devam edecektir. Bazen düzensiz kasılmalar hissedebilirsiniz. Kasılmalar için bol bol su tüketmeli ve kendinizi gevşetmelisiniz. Bebeğiniz uyanık olduğu zamanlarda ayak parmaklarını tutup emebilir.

Hamilelikte 8. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

25. ,26. , 27. ve 28. haftalarda bebeğinizin anne karnındaki gelişimini öğrenmek için Hamilelikte 7. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

33. ,34. , 35.,36., 37. ve 38. haftalarda bebeğinizin anne karnındaki gelişimini öğrenmek için Hamilelikte 9. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın