ÖNE ÇIKANYAŞAM

Hamilelikte 2. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 2. ay - Hafta hafta bebeğinizin gelişimiHamilelikte 2. ay - Hafta hafta bebeğinizin gelişimi
955Görüntülenme

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri bebeklerinin gelişimidir. Anne karnında bebeğinizin hafta hafta nasıl büyüdüğünü, vücudunuzda olan tüm değişiklikleri öğrenmek ister misiniz? Bu seri yazımızda sizi bir ay boyunca her hafta bebeğinizin nasıl büyüdüğü konusunda bilgilendireceğiz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız mutlu günlere… Hamilelikte 2. ay.  Gebeliğin ikinci ayı bebeğim nasıl gelişir? Hafta hafta gebelik,  5. hafta hamilelik, 6. hafta hamilelik, 7. hafta hamilelik, 8. hafta hamilelik…

Hamilelikte 2. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

Hamilelikte 2. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

5.Hafta Hamilelik

Bu hafta bebeğinizin beyni, omuriliği, sinirleri ve omurgası gelişmeye başladı. Kalp ve dolaşım sistemi şekillenmeye başladı. Ayrıca akciğerleri ,bağırsakları, boşaltım sistemi de oluşmaya başladı. Bununla birlikte artık bebeğiniz plasenta aracılığıyla besleniyor ve oksijen alıyor.

Artık bebeğinizi öğrendiniz ve onun için güzel beslenmeli ve spor rutini oluşturmalısınız. Unutmayın eğer hamileliğe uygun bir spor rutinine uyarsanız daha az doğum sanısı yaşar ve doğum sürecini daha başarılı atlatırsınız. Her ihtimale karşı spor programınızı doktorunuza danışmayı unutmayın.

6.Hafta Hamilelik

Bebeğiniz büyüyor. Artık ağzı, kulağı, burnu şekillenmeye başladı. Kolları ve bacakları oluşuyor, bağırsakları ve ciğerleri gelişiyor. Kemikleri ve kasları şekilleniyor.

Bu haftalarda az da olsa kanama yaşayabilirsiniz.  Kanama durumunda her ihtimale karşı doktorunuza gözükün. Kendinizi duygusal olarak yorgun ve dengesiz hissedebilirsiniz. Bunun normal olduğunu unutmayın.

7.Hafta Hamilelik

Bebeğinizin beyi hızla gelişiyor. Bu yüzden şuanda kafası bedeninden büyük gözüküyor. Sindirim ve solunum aktiviteleri başladı bile. Yeni böbrekler oluşuyor. Ama bu seferki böbrekler kalıcı olacak. Bir hafta içerisinde bebeğiniz idrar üretmeye başlayabilir.  Ayrıca artık kolları, bacakları, parmakları ile bir bebek gibi gözükmeye başladı. Henüz siz hareketlerini hissetmiyorsunuz ama kasları oluşuyor.

Siz bolca sabah bulantısı ile baş etmeye çalışıyorsunuz. Rahminiz eskiye göre beş kat büyümüş durumda. Sık sık idrara çıkıyorsunuz. Bebeğinize alışmak için vücudunuz iş başında. Bu süreçte pastörize olmayan ve çiğ ürünlerden uzak durmalısınız. Bebeğinizin gelişimi için iyot takviyesi alabilirsiniz.

8.Hafta Hamilelik

Bebeğinizin göz kapakları oluşmaya başladı. Artık ağzı, burnu, gözü çok daha belirgin halde. Süt dişleri, kemik hücreleri de şekillenmeye başladı. El ve ayaklarındaki perdeler incelmeye, parmak izi oluşmaya başladı. Artık küçük küçük hareket edebiliyor ama siz henüz hissedemiyorsunuz. Gebelikte 8. hafta bebeğin kulakları oluşmuş ve hatta bebek ilk uğultularını işitmeye başlamıştır.

Bu süreçte eğer çok mide bulantısı yaşıyor ve yemek yiyemiyorsanız kendinizi strese sokmayın. Azar azar yemeye odaklanın. Ayrıca hücre yapımını desteklediği için doktorunuza danışarak çinko takviyesi alabilirsiniz.

Hamilelikte 2. ay - Hafta hafta bebeğinizin gelişimi

1.,2.,3. ve 4. haftalarda bebeğinizin anne karnındaki gelişimini öğrenmek için Hamilelikte 1. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

9. ,10. , 11. ve 12. haftalarda bebeğinizin anne karnındaki gelişimini öğrenmek için Hamilelikte 3. ay – Hafta hafta bebeğinizin gelişimi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın