ÖNE ÇIKANSAĞLIK

Göbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulun

Göbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulunGöbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulun
1.05BinGörüntülenme

İster zayıf olalım ister kilolu her birimizin göbek yağları ile derdi var. Sizde karın şişliğinden, yaptığınız her şeye rağmen asla gitmeyen göbeğinizden şikayetçiyseniz bu yazımız tam size göre. Göbek yağları nasıl erir öğrenerek sizi rahatsız eden o görüntüden kurtulabilir ve fazla kilolarınızı verebilirsiniz.

Göbek yağları nasıl erir?

Göbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulun

Göbek yağları konusunda yanlış bilinen gerçekler

 • Sadece karın kası çalışarak göbek yağlarınızı eritemezsiniz. 

Kas çalışmak zinde ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ile birlikte yapılan kas egzersizleri yağ yakım hızınızı arttırır ve metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca vücudunuzun sarkmadan şekillenmesine yardımcı olur. Fakat sadece karın kası çalışmak göbek yağlarınızı yakmanızı sağlamaz. Göbek bölgesinde oluşan yağlar da diğer vücut yağlarıyla aynı özeliklere sahiptir. Yağ yakmak için yapmanız gereken tüm vücudunuzu çalıştırdığınız egzersizlere yönelmektir.

 • Günde 300-500 kalori aldığınız diyetler göbek yağlarınızı eritmez.

Günde 500 kalori alarak sağlıksız bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Fakat ne kadar zayıflarsanız zayıflayın simit bölgenizdeki yağlar sizi rahatsız etmeye devam eder. Ayrıca, muhtemelen önünüzdeki 1-2 yıl içerisinde verdiğiniz kilonun daha fazlasını alarak daha yağlı bir vücuda sahip olursunuz. Yapılan bilimsel çalışmalara ve diyetisyenlere göre kadınların günde alması gereken en az kalori 1500, erkeklerin 1700 dür. Önemli olan bu kaloriyi hangi besinlerden ve nasıl aldığınızdır.

 • O zaman sağlıklı bir beslenme ve kardiyo yapsam göbek yağlarını eritmek için yeterli olacaktır.

Ne yazık ki bu da bir yanlış! Evet sağlıklı beslenme ve kardiyo bu süreçte çok önemli ama eğer az uyuduğunuz ve çok stresli bir yaşamınız varsa vücudunuz kortizol hormonu seviyenizi arttırır. Fazla kortizol hormonu da simit bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Düzenli uyumaya ve stres seviyenizi azaltmaya dikkat etmelisiniz.

 • Her sabah tartılmaktan vazgeçin.

Biliyorum kilo vermeyi çok istiyorsunuz ve her sabah hatta gün içerisinde 2-3 kez tartılarak bunu kontrol etme ihtiyacı hissediyorsunuz. Fakat vücudunuz gün içinde ödem tutabilir yada bağırsaklarınızda o gün sıkıntı olabilir.  Bu sebeple gün içinde 1-2 kilo kilonuz oynayabilir.

 • Diyet yapıyorum ama göbek yağlarım bir türlü erimiyor. Tartı kilom azalmak yerine  artıp duruyor.

Eğer egzersiz yapıyor ve sağlıklı besleniyorsanız yağ kaybederken kas kazanabilirsiniz. Bu sebeple elinize bir mezura alın ve göbek bölgenizi, belinizi ve alt karnınızı ölçün. Tartıdaki sayıya değil bel ölçünüzde gördüğünüz sayıya odaklanın. Yağ kaybını ancak bu şekilde anlarsınız.

Göbek yağlarını eritmek için ne yapmalıyım? Göbek yağları nasıl erir?

Göbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulun

 • İlk olarak kendinize uygun, sağlıklı bir beslenme programı oluşturun.
 • Karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Protein alımını arttırın.
 • Basit şeker içeren besinlerin tüketimini azaltın.
 • Yeşil çay vb. bitki çaylarını günde 1 kupa olacak şekilde tüketin.
 • Akşam yemeklerini olabildiği kadar hafif yemeye dikkat edin.
 • Akşam yemeğinde kırmızı biber, zerdaçal,zencefil,karabiber koyduğunuz bir kase yoğurt yiyin. Yağ yakımınızı desteklerken, doygunluk hissi vererek fazla yemek yemenizi önleyecektir.
 • Bağırsaklarınızın çalışmasına destek olmak için probiyotik takviyesi alabilirsiniz.
 • Günde en az 2 litre su için. Susuz kaldığınızda vücudunuz kendini aç hisseder ve daha fazla yersiniz. Bu sebeple su içimine dikkat etmelisiniz.
 • Meyve ve kuru yemiş tüketirken dikkatli olun. Ne kadar sağlıklı olsa da meyve fruktoz şekeri içerir, kuru yemiş sağlıklı yağ kaynağıdır.
 • Sağlıklı beslenirken porsiyon kontrolü yapmayı unutmayın.Fit tarifler içerikleri temiz olduğu için fit olarak geçer ama her besin fazla yediğinizde kilo almanıza sebep olur.
 • Akşam yemeğinden sonra ara öğün yapmayın. Diş fırçalamak bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Egzersiz planı oluşturun. Bu egzersiz sağlık durumunuza göre günlük 1 saat yürüyüş yada 30 dakika kardiyo 30 dakika kas egzersizi şeklinde olabilir. Başlangıçta 15-20 dakika ile başlayıp zaman içerisinde arttırmayı da tercih edebilirsiniz.
 • Hızlı yağ yakımını sağlayan HIIT antrenmanlarına bakmanı öneririz.
 • Uyku düzeninizi günde 6-8 saat uyuyacak şekilde ayarlayın. Büyüme hormonu uyuma esnasında  gece 2:00 ve 4:00 saatleri arasında salgılanmaktadır. Bu saatler arasında vücut yağ yakımına daha yatkın olmaktadır. Bu saatler arasında uyuyor olmanız göbek yağlarınızı yakmanız için önemlidir.
 • Stres açlık hormonunuzu arttırır. Stres yönetiminize dikkat etmeniz ve kilo verme kaygınızı kontrol altına almanız gerekmektedir.
 • Beslenme günlüğü tutmanız kendinizi kontrol etmenize yardım edecektir.

Yağ yakmanın mantığı tam olarak nedir?

Kilonun denklemi şu şekildedir:   Kilo = Kemik + Yağ + Kas +Sıvı Miktarı

Kemiklerinizin ağırlığını değiştiremezsiniz.  Kilo verme sürecinde hedefiniz ideal kilonuza varana kadar  yağ yakmak ve kas kazanmak olmalıdır.

1 kilo yağ yakmak veya almak için gereken kalori miktarı 7000 kcaldir.

Diyet yapmadığınız bir günde 2000 kalori aldığınızı düşünelim. Kilo vermek için en az almanız tavsiye edilen kaloriyi düşünerek sağlıklı, yeterli ve dengeli bir beslenme programı oluşturdunuz ve artık aldığınız kalori günlük 1500 olsun.

Bu durumda günde 500 kalori açık yaratırsınız. Yarattığınız kalori açığı sizin bu oranda yağ yakmanızı sağlar.

Günlük 500 kalori açık ile hiç spor yapmadan 14 günde sadece bir kilo yağ yakarsınız.

14 günde yani 2 haftada yağ ile birlikte sıvı ve spor yapmadığınız için kas da kaybedersiniz. Bu sebeple 2 haftanın sonunda tartıda ortalama 3 kilo verdiğinizi gördüğünüzde aslında bunun sadece 1 kilosunun yağdan olduğunu bilmelisiniz.

Eğer spor yaparsanız durum şu şekilde değişir;

Günlük 30 dakika ip atladığınızı kabul edelim. Bu durumda 400 kalori daha yakarsınız.Günlük kalori açığınız artık 900 olur. Bu durumda artık neredeyse 7 günde 1 kilo yağ kaybetmeye başlarsınız. Eğer bu egzersiz programına kas egzersizleri de eklerseniz hem daha az sürede fazla yağ yakarsınız hem de daha az kas kaybedersiniz.

Yağ ve kas aynı ağırlıkta farklı hacimler kaplarlar. Bu sebeple aynı kiloda yağlı bir vücut kilolu gözükürken kaslı vücut fit gözükür. Hedefiniz kas kütlenizi artarken yağ yakmak olmalıdır.

Göbek yağları nasıl erir? Göbek yağlarınızdan kurtulun

Şimdi de sözüm bir süre kilo vermeye çalışıp sonra yaptıklarım işe yaramıyor diyerek sağlıklı beslenmeyi ve sporu bırakan sizlere;

Kilo vermek kolay bir süreç değildir. Bu süreçte kısa zamanda tüm yağlarınız gitmiyor diye üzülüp pes etmek ve daha çok yiyerek daha kilolu bir hale gelmek yerine bunun bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz. Belki şu aşamada 20 kilo fazlanız var ama hedefinizi ilk aşamada 5 olarak belirleyin. Hedefinize ulaştıkça yeni bir hedef belirleyin. Önemli olan dünkü halinizden daha iyi ve daha sağlıklı olmak bunu unutmayın. Bir anda 20 kilo eksik halinize ulaşamıyorsunuz diye pes etmek yerine düne göre daha iyi olmaya odaklanın.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin. adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın