MODAÖNE ÇIKANYAŞAM

Gelinlik seçimi – Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?
1.17BinGörüntülenme

Evlendiği gün muhteşem görünmek her kadının hayalidir. Peki düğün gününüzde bir kuğu gibi zarif ve güzel gözükmenin sırrını biliyor musunuz? Kusursuz görünmenin ilk ve en önemli altın kuralı vücut tipine göre gelinlik seçmekten geçiyor.  Bu yazımızda sizlere vücut tipine uygun gelinlik seçimi için gerekli olan tüm  püf noktalarını anlattık. Bunun yanı sıra ideal kilonuzdan zayıf veya kilolu olmanız durumunda nasıl gelinlik seçeceğinizi ve uzun yada kısa boyluysanız gelinlik seçmenin püf noktalarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Vücut tipleri nelerdir? Vücut tipim hangisi?

Peki ama benim vücut tipim hangisi dediğinizi duyar gibiyim. İlk olarak işe vücut tipinizi belirleyerek başlayalım.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

En çok bilinen ve Türk kadınında en çok görülen vücut tipleri kum saati, ters üçgen, dikdörtgen, armut ve elmadır.

Kum saati vücut özellikleri

Üst beden bacak boyu ile orantılıdır. Ayrıca, omuz ve kalça ölçüleri birbirine denk gelmektedir. Buna karşılık bel ince ve göğüsler dolgun gözükmektedir.

Ters üçgen vücut özellikleri

Ters üçgen vücutta omuzlar geniş kalça ölçüsü ise dardır. Bel normal ölçülerdedir. Genellikle bacaklar uzun ve gövde kısadır.

Dikdörtgen vücut özellikleri

En belirgin özelliği bel oyuntusunun çok az olmasıdır. Eşit ölçüde omuz, bel ve kalçalara sahiptir. Ayrıca, göğüs ölçüsü küçük veya normal olabilir. Genellikle dikdörtgen tipi vücutta bacaklar uzundur.

Armut tipi vücut özellikleri

Armut tipi vücutlarda omuzlar dar, göğüs küçük ve bel ince olur. Buna karşılık kalça ve bacaklar dolgun gözükmektedir.

Elma tipi vücut özellikleri

Elma vücut tipinde ağırlık göğüs ve karın bölgesinde toplanır. Geniş omuzlar, geniş bir karın ve büyük göğüsler olur. Buna karşılık kişi ince bacaklara ve dar bir kalçaya sahiptir.

Gelinlik nasıl seçilir?

Kum saati vücut tipine uygun  gelinlik modelleri 

Bu vücut tipi her tipte gelinliği giyebilir ama bizim tavsiyemiz tam veya yarım balık gelinlik modelleridir. Balık gelinlikler resmen sizin muhteşem gözükmeniz için tasarlanmış.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Ters üçgen vücut tipine uygun  gelinlik modelleri 

Bu vücut tipinde omuzları biraz küçük gösterip kalçayı büyük göstermenizi tavsiye ederiz. Kalın askılı modeller omuzları küçük gösterecek ve asimetrik, yırtmaçlı, A ve prenses etekli tasarımlar ise vücudunun alt kısmına dikkati çekmeni sağlayacaktır. Eğer omuzlarınızın genişliğini sergilemeyi seviyorsanız halter yaka gelinliklerde bir seçenek olabilir.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Dikdörtgen vücut tipine uygun  gelinlik modelleri 

Bu vücut tipinde bel bölgesinin kıvrımı az olduğu için beli daha ince ve kıvrımlı gösterecek modellere yönelmenizi tavsiye ederiz. İki parça gelinlik modelleri veya beli kemerli modeller vücut hatlarınızı güzel gösteremeye yardımcı olacaktır.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Armut vücut tipine uygun  gelinlik modelleri 

Bu vücut tipine sahip kadınlar ince bellerini ön plana çıkarıp geniş kalça ve bacaklarını kamufle etmelidir. Bunun için en uygun gelinlik modeli A kesim gelinlik veya prenses model gelinlik olacaktır.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Elma vücut tipine uygun  gelinlik modelleri 

Elma vücut tipi kadınlar güzel bacaklarına dikkat çekmek için yırtmaçlı modeller giyebilir. Bununla birlikte büyük göğüsleri kamufle etmek için V yaka dekolteli modelleri tercih etmeni öneririz.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Kilonuza uygun gelinlik tavsiyesi 

Normal kiloda bir kadın sadece vücut tipine bakarak kendisine en uygun gelinliği tercih edebilir. Fakat ideal kilonuzdan zayıf veya kilolu olmanız durumunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır.

Zayıf kadınlar için gelinlik modelleri 

Eğer ideal kilonuzdan çok zayıfsanız vücut tipinizi belirledikten sonra size hacim katacak gelinliklere yönelmenizi tavsiye ederiz. Vücudunuzu saran modellerden uzak durmalısınız.

Üst vücudunuzu olduğundan büyük göstermek için japone yaka gelinliklere göz atabilirsiniz. Ayrıca tarlatanlı prenses kesim gelinliklerde alt bedeninize hacim katacaktır. Ayrıca taşlar ve işlemeler sizi ideal kilonuza yakınlaştıracak bir görüntü sağlayacaktır.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Kilolu kadınlar için gelinlik modelleri 

İdeal kilonuzdan daha fazla bir kiloya sahipseniz  çok büyük aksesuarlardan, işlemelerden, fırfırlardan,  fazla kabarık eteklerden ve fazla vücuda yapışan modellerden uzak durmalısınız.  Bol döküm kumaşlar ve asimetrik kesimler kullanmayı düşünebilirsin. Hiç bir şeyin aşırısına kaçmadan çok güzel bir gelin olabilirsin.

Belini ince göstermek için içine bir korse giymeni öneririz. Ayrıca, kolunun kalınlığını kapatmak için kol detaylı gelinliklere bakmanı tavsiye ederiz.

Vücut tipine uygun gelinlik modelini yukarıdaki bilgiler doğrultusunda belirlemeli ve onu tercih etmelisin. Ama özellikle A kesim gelinlik  ve yarım balık modelleri tavsiye ederiz.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Boyunuza uygun gelinlik tavsiyesi 

Uzun boylu bir kadının gelinlik seçimi nispeten kısa boylu kadınlara göre çok daha kolaydır. Uzun boyluysanız beden tipinize en uygun olan gelinliği düşünmeden alıp giyebilir ve kuğu gibi gözükebilirsiniz. Bu sebeple bizim tavsiyemiz kısa boylu kadınlar için geliyor.

Kısa boylu kadınlar için gelinlik modelleri 

Kısa boyu kadınların boylarını daha kısa göstermemek için aşırı kabarık gelinliklerden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca abartılı takılardan,  kısa duvak ve şapka gibi aksesuarlardan da uzak durmalısın.

Vücut tipine uygunsa prenses model yerine A kesim gelinliklere bakmalısınız. Çünkü bu gelinlikler boyunuzun daha uzun gözükmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yüksek belli gelinlik modellerini tercih etmelisiniz. Eğer kilonuz uygunsa balık modeller ile de çok zarif olabilirsiniz.

Askılı gelinlik tercih etmeyi düşünüyorsan boyunun daha uzun gözükmesi için kalın askılar yerine ince askılar tercih etmelisin. V yaka modelleri de boynunun uzun gözükmesini sağlayacağı için tercih edebilirsin.

Gelinlik seçimi - Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir?

Gelinlik seçimi konusunda tüm püf noktalar ile sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Kate Middleton tarzı – Sade ve zarif modayı yakalayın. adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Ayrıca, eğer yazımızı beğendiyseniz moda kategorimize göz atmaya ne dersiniz?

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın