ÖNE ÇIKANYAŞAM

Fotoğraf nasıl çekilir?-Fotoğrafçılık 101

Fotoğrafçılık 101Fotoğrafçılık 101
1.01BinGörüntülenme

Fotoğrafçılık nedir?

Fotoğrafçılık bir kişinin dış dünyada gördüğü güzellikleri,anıları görsel olarak kaydetmesi sanatıdır. Güzel fotoğraf çekmek isteyen bir birey ister profesyonel olarak ister hobi olarak bu işi yapsın önemli olan fotoğrafçılık bilgilerini özgün bakış açısıyla yansıtabilmesidir.

Fotoğraf makinesinde görüntü nasıl oluşur?

Çektiğiniz fotoğrafın güzel çıkmasının yolu ışık kontrolünü ne kadar güzel yaptığınızdan geçmektedir. Klasik fotoğraf makinelerinde görüntü fotoğrafı çekilen nesneden yansıyan ve ortamda bulunan ışığın sensörle buluşması sonucunda oluşur.Yeni nesil dijital makinelerde ise  görüntü vizörden geçen ışığın sensör üzerindeki piksellerde elektrik yüklenmesi sonucunda işlenmesiyle meydana gelmektedir.

Fotoğraf nasıl çekilir?-Fotoğrafçılık 101

Güzel fotoğraf nasıl çekilir?

İlk olarak fotoğraf gözünüzü geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun içinse sürekli fotoğraf çekmelisiniz. Uygun ortamı veya kamerayı beklemeyin. Bu süreçte asıl önemli olan sizin pratiklik kazanmanız ve en büyük yardımcınız akıllı telefonlarınız. Telefonunuzun kamerası ile başlayın. Gördüğünüz anları kaydedin ve kendinizi geliştirin.

Bu alanda gerçekten gelişmek istediğinizde fotoğrafçılığın o eşsiz dünyasına katılabilir ve bir makineye sahip olabilirsiniz. Güzel bir fotoğraf makinesi ile çekim yaptığınızda bu işin tutkunuz haline gelmesi oldukça muhtemel.

Fotoğraf nasıl çekilir?-Fotoğrafçılık 101

Bu sırada ışığı doğru ayarlamaya özen gösterin. Gerekli yerlerde ışığı arttırın, pozlamayı azaltın. Güneş ışığında, beyaz ışıkta vb. değişik ışıklar altında çekimler yapın. Işık ve pozlama ayarlarıyla oynamaktan korkmayın.

Güzel fotoğraf çekmenin diğer bir püf noktası ise kompozisyonu ayarlamaktan geçmektedir.  Fotoğraf alanını gözünüzle üçe bölün. Dikkat etmeniz gereken püf nokta objeyi ortada tutmak yerine 3 parçaya bölmek ve objenin baktığı tarafta daha çok boşluk bırakmaktır.

Farklı bakış açıları ve noktalardan aynı objenin fotoğrafını çekerek en doğru noktayı bulun. Gerektiğinde uzun pozlamalar yapın.

Renk ayarları ile oynamak, objeyi yakından, uzaktan değişik tonlamalar ile çekmek bu işi daha da keyifli hale getirecektir.

Anıları yakalayın.İnsan hafızası her şeyi kaydetse de gerekmedikçe ayrıntıları hatırlayamaz.  Bir insanın anıları ise aslında her şeyidir. Geçmişi, şimdisi ve geleceği… Fotoğrafçılığın en güzel yanı bu anları yakalamak ve unutulmaz hale getirmektir.

Eğer fotoğraflar olmasaydı belki de bizim için önemli tüm insanlar, bizler de tabiki bu hayattan silinip gidecektik. Şuan da geçmişi savaşları, hükümetleri anlayabiliyorsak, kaybettiğimiz aile bireylerimizi, devlet liderlerini, önemli sanatçıları anımsayabiliyorsak bunda fotoğrafların etkisi tartışılamayacak derecede büyüktür.

Güzel anları unutulmaz hale getirmeniz dileğiyle…

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin. adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın