ÖNE ÇIKANYAŞAMYEMEK

Fitnessa gidenler neden tavuk pilav yer?

Fitnessa gidenler neden tavuk pilav yer?Fitnessa gidenler neden tavuk pilav yer?
1.12BinGörüntülenme

Eminim hepimizin aklından geçmiştir. Hem sürekli pilav yiyip hem de nasıl bu kadar formda kalıyor bu insanlar? Fitness a giden herkes neden tavuk pilav yiyor?  Şimdi pilav yiyorlar ve kilo almıyorlarsa biz neden diyetteyken pilav yemiyoruz? Fitnessa gidenler neden tavuk pilav yer konusundaki tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda açıklayacağız.

Fitnessa gidenler neden tavuk pilav yer?

Öncelikle fitnessa giden bir sporcu da da gördüğünüz gibi vücudunuzu yağlandıran şey pilav yemeniz değildir. Pilavı nasıl pişirdiğiniz, ne zaman ve ne kadar yediğinizdir. Hiç bir yemek sizin düşmanınız değildir.

Pilav pilavdır ve kaç küp kesme şekere denk olduğu gibi gösterimler beslenmedeki büyük yanlışlardan biridir.

Pirinç pilavı kaç kalori? Pirinç pilavı besin değerleri

Sıvı yağ ile pişirilmiş bir orta porsiyon pirinç pilavı yaklaşık 160 gramdır. İçerisinde yaklaşık 40 g karbonhidrat, 3,5 gram protein, 9,5 g yağ, 390 mg sodyum, 43 mg potasyum, 10 mg kalsiyum, 0,4 mg demir ve 0,4 mg vitamin A mevcuttur. Ayrıca, 160 gram pirinç pilavı 260 kcal’dir.

Kalori ve makro ihtiyacı

Öncelikle bir kalori sayacından günlük kaç kalori ihtiyacı olduğu hesaplanır.  Yağsız kütlenin yaklaşık 2 katı protein, 1,2 katı yağ ve kalanı kadar da karbonhidrat alınması beklenir. Ek olarak, alınan kalori kilo vermeyi mi kas yapmayı mı hedeflediğinize göre değişecektir.

Neden tavuk pilav?

Bir sporcunun ihtiyacı ister kadın olsun ister erkek normal bir vatandaştan daha fazladır. Ortalama 2000-3000 kalori ihtiyacı var diyelim kişi 1 tabak pilav yediğinde sadece 260 kcal alacak ve bunun 40 gramı karbonhidrat olacak.

Ayrıca, üzerine güzel bir protein kaynağı olarak haşlanmış tavuk da koyarsa, hem protein hem karbonhidrattan zengin bir öğün yemiş olacak. Yanına lif kaynağı bir salata ve üzerine biraz ceviz koyarsa hem yağ hem de liflerini almış olacak.  Böylece hem karnı doyacak hem de sağlıklı bir şekilde kalorisini almış olacaktır.

Daha sağlıklı ve sporcu dostu bir pilav yemek istiyorum. Baldo, Osmancık pirinç yemek istemiyorsanız glisemik indeksi düşük olduğu için basmati pirinç yemenizi öneririz.  Basmati pirincin diğer pirinçlerden farkı ne? Nasıl pişirilir? öğrenmek için yazımızı okumayı unutmayın.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın