ÖNE ÇIKANYAŞAM

Evlilik için gereken evraklar – Nikah belgeleri

Evlilik için gereken evraklar - Nikah belgeleriEvlilik için gereken evraklar - Nikah belgeleri
673Görüntülenme

Resmi nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah için gerekli belgeler nelerdir? Evlilik için gereken evraklar nelerdir? Hangi sağlık testlerine girilmesi gerekir gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizlerle!

Evlilik için gereken evraklar nelerdir? Nikah için gerekli belgeler nelerdir?

Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanına ve fotokopisine ihtiyacınız var.  Ek olarak, burada aklınızda olması gereken en önemli konu ehliyetin kimliğiniz yerine geçmeyeceği, gerçek nüfus cüzdanınız muhakkak yanınızda olsun.

Evlenme beyannamesi

Resmi nikah yapmak istediğini gösteren ve nikah başvurusundan önce doldurulması gereken bir formdur. Ayrıca, bu form nikah dairesinde başvuru esnasında verilmektedir.  Başvurulan belediyeye göre iki veya dört kopya olarak düzenlenebilir.

Vesikalık fotoğraf

Renkli, ön cepheden ve son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraflarınızı yanınızda ötürmelisiniz. Ayrıca, tesettürlü bir kadınsanız alın, çene ve yüz açık olmak şartıyla başörtülü fotoğraflar  da kabul edilmektedir.

Evlilik sağlık raporu

Evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının raporlandığı nikah sağlık raporu alınmalıdır. Yapılan tahlillerde kan testi, akciğer filmi ve SMA testi zorunludur.

Ek olarak, evlenecek kişi bağlı olduğu aile hekimliğinden bu raporu alabilir. Ayrıca, özel hastanelerden alınan raporlara da aile hekiminin imzası gerekmektedir. Bu sebeple  direk aile hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca aile hekimliğinde bu testlerin ek bir ücreti de bulunmamaktadır. Alınan rapor 6 ay boyunca geçerlidir.

Evlenmeye engel hastalıklar nelerdir? Evlilik sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir? merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

İkametgah belgesi, Nüfus kayıt örneği, Evlenme ehliyet belgesi 

Ek olarak, ikametgah belgesi vb.  belgeler her belediye tarafından istenmez. E devlet erişiminde sorun olan belediyeler bunu talep edebilirler. Bu belgelerin istenip istenmediğinden emin olmak için belediyeyi arayıp sorabilirsiniz.

İkametgah adresim dışında bir yerde evlenmek istiyorum. Ek bir belge gerekir mi?  

Çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerekebilir. 2020 yılında yayınlanan genelgeye göre izin belgesine gerek olmadan herhangi bir evlendirme memurluğuna başvuru  yapabilme imkanı geldi fakat yine de belediye ile görüşmekte yarar var.

Yabancı biriyle evlenmek için gerekli belgeler

Ek olarak, yabancı uyruklu biriyle evlenmek istediğinizde ek belgeler gerekir. Bunlar aşağıda açıklanmıştır.

Evlenme ehliyet belgesi

Yetkili makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir belgedir.

Doğum belgesi

Evlilik ehliyet belgesinde yoksa kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum yeri ve tarihini gösterir belge alınmalıdır. Ayrıca, noter tasdikli Türkçe tercüme de istenmektedir.

Pasaport

Noter tasdikli, Türkçe ’ye tercüme edilmiş pasaport da başvuru sırasında gerekmektedir.

Kış düğününde ne giyilir veya Gelinlik seçimi – Vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir? öğrenmek için yazılarımızı mutlaka okuyunuz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın