ÖNE ÇIKANYAŞAM

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktiviteEv yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite
1.05BinGörüntülenme

Karantinada evlerimizde olmamız gereken bu günlerde çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmek, eğlenmek ve gelişimine katkıda bulunmak için birlikte oyuncak yapmaya ne dersiniz? Ev yapımı oyuncak, DIY oyuncak, çocuklar için oyuncak yapımı, oyuncak nasıl yapılır, çocukların gelişimine faydalı oyuncaklar…

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Birlikte yapacağınız bu oyuncaklar çocukların takım çalışması yetisi kazanmasını destekleyecek, üreticiliğinin ve hayal gücünü artmasına yardımcı olacaktır. Karantina günlerinde ailecek vakit geçirmek hem size hem de çocuklarınızın psikolojik gelişimine katkı sağlayacaktır.Oldukça tüketici olarak yaşadığımız bu dünyada faydalı, tüketmek yerine üretmeyi seçen, yaratıcı ve sevgi dolu bir birey yetiştirmenizde bu aktiviteler büyük önem taşımaktadır.

Baloncuk yapma oyunu

Büyük küçük herkesin bayıldığı, oynamaktan çok keyif aldığı ve yapımı çok kolay bir oyuncak olan baloncuk yapma oyuncağını deneyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler: bir plastik bardak, bir çubuk, bir yapıştırıcı (silikon), su, sabun ve yağ

Plastik bardağın en üst kısmından bir yuvarlak halka kesin. Çubuk ve halkayı bir noktadan yapıştırın. Çubuk olarak bir kurşun kalem de kullanabilirsiniz. Veya bükülebilen bir telin ucunu halka yapmayı da deneyebilirsiniz.

Bir kaba su, yağ ve sabun koyup karıştırın. Halkayı suyun içinde karıştırıp çıkarın ve üfleyin. İşte bu kadar basit…

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Labirent oyunu

Top için bir parkur yapacağınız bu oyunda hem çocuğunuzun yaratıcılığını kullanmasına yardımcı olacak hem de oyunu oynarken zeka gelişimine katkıda bulunacaksınız . Üstelik oyunu yapmak oldukça basit ve eğlenceli…

İhtiyacınız olan malzemeler: Bir ayakkabı kutusunun kapağı, bir yapıştırıcı, bir misket, istediğiniz renkte boyalar, çubuklar (dil çubuğu, dondurma çubuğu, kalın makarna, pipet vb.)

Ayakkabı kutusunun kapağını istediğiniz renkte boyayın. Üzerine labirent şeklinde bir engel parkuru oluşturun. Engelleri çocuğunuzun yaşına göre zorlaştırın. Pipet, makarna, çubuk evinizde ne varsa onları keserek, büyük küçük farklı boyut ve şekilde labirentler oluşturun ve yapıştırın. Karton kapağın bir köşesine topun girişi için yer açın. Girişe en uzak noktaya çıkış için bir delik daha açın. Oluşturduğunuz parkurun üzerini streç film yardımıyla kapatın. Bu sayede misket fırlayıp gitmez.  Giriş deliğinden misketi koyun ve engelleri geçerek çıkışa götürün.

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Futbol oyunu

Futbol hastası bir çocuğunuz varsa bu oyun ile çok eğlenecektir. İhtiyacınız olan malzemeler: bir ayakkabı kutusu, yeşil ve beyaz karton, yapıştırıcı, pipet, kale yapmak için bir karton bardak, misket

Yeşil kartona beyaz kartondan kestiğiniz saha görüntüsü veren parçaları yapıştırın. Ve yeşil kartonu ayakkabı kutusuna yapıştırın. Bir karton bardağı ortadan dikey olacak şekilde ikiye bölün ve ince olan kısımdan yatay keserek bardağı yarısı boyuna gelecek şekilde kısaltın. Bu parçaları kale olarak yapıştırın. Ortaya bir misket koyun ve pipet yardımıyla üfleyerek misketi hareket ettirin. Birbirinizin kalesine gol atarak eğlenin.

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Yüzen tekneler oyunu 

Su dolu bir leğen, pipetler, pet şişe kapağı ile yapabileceğiniz basit ama eğlenceli bir oyun yüzen tekneler oyunu. İsterseniz kapaklara kürdan ve kağıt yardımıyla bayrak yapıp yapıştırabilirsiniz. Bir leğene su doldurun, içine pet şişe kapaklarını koyun ve pipete üfleyerek  teknelerin yüzmesini sağlayın. Yarışlar düzenleyin ve çok eğlenin.

Pet şişe yerine bulaşık süngeri de kullanabilirsiniz. Bulaşık süngerini tekne şekli vererek kesmeyi unutmayın.

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

Küçük hayvanlar oyunu

İstediğiniz hayvanı çorap yardımıyla büyüklü küçüklü şekilde yapabilirsiniz. Aşağıda bir tavşanın nasıl yapıldığı anlatılmıştır fakat çorabın rengini ve yüz şeklini azıcık değiştirerek bir sürü farklı hayvanı yapabilirsiniz. Hareketli gözler yapıştırmak daha keyifli bir görüntü verecektir.  Hareketli göz yerine düğmelerden da faydalanarak bir  kardan adam yapmayı deneyebilirsiniz.

Uzun bir çorabın içine pirinç doldurun. Baş ve gövdeyi ayırmak başın altına bir kurdele bağlayın. Baş kısmına ister çizerek ister yapıştırılabilen gözler, burunlar kullanarak yüz şekli verin. Üst kısmını sıkıca bağladıktan sonra artan çorap parçasını kulak şeklinde kesin. İsterseniz artık çoraptan kuyruk oluşturup yapıştırabilirsiniz.

Ev yapımı oyuncak-Karantina günlerine özel aktivite

 

Kar küresi yapımı (DIY)-Yılbaşı dekorasyon fikirleri! adlı yazımızı okuyup denemenizi tavsiye ederiz. Bu fikre bayılacaksınız.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın