ÖNE ÇIKANYAŞAM

En hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir – Garantili dil öğrenme

En hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir - Garantili dil öğrenmeEn hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir - Garantili dil öğrenme
670Görüntülenme

Bu yazımızda sizlere en hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir, kendi kendine yabancı dil öğrenilir mi, evde yabancı dil öğrenmek için ne yapmam lazım gibi soruların cevabını vereceğiz. Yazımızda en etkili dil öğrenme yöntemini bulacaksınız. Hakkını vererek uyguladığınızda bir kaç ay içinde iletişim kurabilecek, konuşulanı anlayabileceksiniz.

En hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir?

Adım 1: Hangi dili öğrenmek istediğinize karar verin.

En çok öğrenmeyi istediğiniz, size yaşamınızda veya iş hayatınızda yardımcı olacak, konuşurken keyif alacağınız dili bulun. Hızlı karar vermeye çalışmayın. Videolar açın izleyin. Size faydasını araştırın. Ek olarak, dili insanların nasıl kullandığını kültürlerini gözlemleyin. Ve gerçekten istediğiniz bir dille çalışmaya başlayın.

Hangi dili öğrenmek daha kolay?

Bu aşamada kolay yada zor demeden ilk olarak global bir dil olan İngilizceyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, İngilizce bilmek her alanda işinizi kolaylaştıracak ve size yardımcı olacaktır. Eğer İngilizce biliyorsanız İngilizce dil yapısına benzeyen, aynı aileden olan dilleri öğrenmek sizin için daha kolay olacaktır.

En hızlı yabancı dil nasıl öğrenilir

Yukarıdaki tabloda dil ailelerini görebilirsiniz. En kolay öğrenilen diller İngilizce, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Fransızca ve Almanca olarak bilinmektedir.

Adım 2: İlk 100 kelimeyi öğrenin

Seçtiğiniz dilin en çok kullanılan ilk 100 kelimesini internetten araştırın. Bu 100 kelime için kendinize bir sözlük oluşturun. Kelime, kelimenin Türkçesi, nasıl okunduğu ve ilgili bir görseli oluşturduğunuz sözlüğe ekleyin. Bu 100 kelimeyi tamamen öğrenene kadar tekrar edin.

Adım 3: İlk 1000 kelimeyi öğrenin

2.adımda yaptığımız her şeyi ilk 1000 kelime içinde yapalım. Bu aşamadan sonra artık 1000 adet en çok kullanılan sözcüğü sular seller gibi öğrenmiş olacağız.

Adım 4: İlk 100 fiili öğrenin

Evet sıra geldi fiillere, konuşup iletişim kurabilmenin en önemli aracı fiil bilmektir. İlk 100 fiili de öğrenerek sözlüğe eklediğimizde artık A1 seviyesini fark etmeden bitirmiş olacaksınız. 

Adım 5: Dinleyin ve izleyin

Hem dili dinlemeli hem de kültürü ve kelime seçimlerini, kişilerin hareket ve mimiklerini izlemeliyiz. Bu konuda en büyük yardımcımız yabancı dizilerdir. Sevdiğiniz tarzda kısa diziler bulalım. Önce Türkçe alt yazılı izleyelim ve diziye, sohbete aşina olalım. Daha sonra ise öğrendiğiniz dilin alt yazısında olacak şekilde izleyelim. Ne konuşulduğunu anlamaya çalışalım.  Ayrıca, tüm bir film yada diziyi izlemeye çalışmak yerine 5-10 dakikalık kesitler halinde izlemek daha mantıklı olacaktır.

Adım 6: Okuyun. 

Ek olarak, okuma alıştırması yapmalıyız. Resimli çocuk kitapları okuyarak işe başlayalım. Kitapları satın alamazsanız internetten araştırın. Önemli olan çocuk kitabı olmasıdır. Ayrıca, okurken sürekli kelimenin anlamına bakmaya çalışmayın. Tahmin ederek okuyun. Sürekli sözlük kullanmak sıkılmanıza sebep olacaktır.

Adım 7: Sözlüğe yeni kelimeler ekleyin.  Tekrar edin.

Okuduğunuz ve izlediğiniz şeylerden öğrendiğiniz yeni kelimeleri oluşturduğunuz sözlüğe eklemeyi unutmayın. Ayrıca, yabancı dil öğrenme sırasındaki en önemli adımlardan biri tekrar etmektir. Öğrendiğiniz kelimeleri ara ara tekrar etmeyi unutmayın.

Adım 8: Şarkı dinleyin

Şarkının sözlerinin çıktısını alalım ve önce okuyarak anlamaya çalışalım. Ayrıca, okurken sürekli kelimenin anlamına bakmaya çalışmayalım. Tahmin ederek okuyalım. Ardından dinleyelim, eşlik edelim. Şarkıyı anlayarak söyleyelim. Böylece eğlenerek öğrendiğinizi göreceksiniz.

Adım 9: Metin oku

Bu aşamadan sonra çocuk kitaplarını geçerek normal metinler okuyabiliriz. Bu internetteki bir yazı veya bir gazete haberi olabilir. Dili biraz daha sizi zorlayacak ama anlaşılır yazılar okumaya çalışalım. Mümkünse güncel ve bildiğiniz konular üzerinden yazılar okuyalım.

Adım 10: Konuşmaktan korkma

Kendi kendine konuş, yada zihninden düşünürken kendi kendine öğrenmeye çalıştığın dilde düşün. Sesini kaydet ve hatalarını gör. Var olan konuşma uygulamalarına üye olarak karşılıklı gerçek kişilerle konuşma yapmak dili öğrenmek için çok yardımcı olacaktır.

Bir yabancı dil ne kadar sürede öğrenilir?

Düzenli bir çalışmayla A1 seviyesinden A2 seviyesine çıkmanız ortalama 1 ay sürer. A2 den B1 seviyesine de 1-2 ayda ulaşırsınız. Sonrası ise tamamen sizin çabanıza bağlıdır.

Başarının anahtarı heves ve istikrardır. Hevesle devam ederseniz emin olun ki çok kısa bir sürede başaracaksınız. Ayrıca,en zoru ilk dili öğrenmektir. Sonra bir bakmışsınız bir sürü dil bilen biri olmuşsunuz. Çok fazla yabancı dil bilen kişilere polyglot denir. Polyglot nedir anlattığımız yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın