ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

EMS spor nedir? Hızlı kilo vermek ve kas yapmak

EMS spor nedir? Hızlı kilo vermek ve kas yapmak
1.03BinGörüntülenme

Yaz yaklaşıyor ve herkes kilo vermek istiyor. Ama günlük hayat koşturmacası  içinde spora uzun zamanlar ayırmak oldukça zor. Hem hızlı hem sağlıklı kilo vermek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilemeyen kişiler zayıflama sürecini hızlandırmak için EMS adı verilen yönteme başvuruyor. Bu yazımızda sizlere EMS spor nedir, ems fitness ile nasıl kilo verilir sizlerle paylaşıyoruz.

EMS spor nedir? EMS nedir?

En kısa tanımıyla EMS, Electro Muscle Stimulation (Elektrikli Kas Uyarılması) kısaltmasıdır. EMS ekipmanının düşük ve orta frekanslı elektrik sinyalleri ile gerçekleştirilen bir antrenman çeşididir.

Ems antremanı nasıl yapılır?

Eğer ems antremanı için bir salona gitmeyi tercih ederseniz, üzerinize bir yelek giydirerek ems akımlarını kaslarınıza veriliyor. Ve kaslarınız uyarılırken fitness veya kardiyo programı uygulamanız isteniyor. Bu hususta alanında uzman bir spor salonundan destek alabilirsiniz.

EMS spor nedir? Hızlı kilo vermek ve kas yapmak

 • Evde uygulayabilmeniz için ise ems spor aleti adıyla kaslarınıza yapıştıracağınız pedler satılmaktadır.

EMS spor nedir? Hızlı kilo vermek ve kas yapmak

Ayrıca, kaslarınızı fazla miktarda çalıştırdığı için aynı hafta içerisinde en fazla 2 kez 25 dakika olarak uygulanır ve kilo vermek isteyenlerin ayrıca kardiyo yapması tavsiye edilir.

EMS nin faydaları ve zararları nedir?

Ems fitnes programı kaç dakika sürüyor?

 • Standart antrenmanlar ile  4 saatte elde edeceğiniz etkiyi EMS antrenmanları ile 20-25 dakikada elde edebilirsiniz.
 • Bu sayede hem zamandan tasarruf edersiniz hem de daha hızlı zayıflayabilirsiniz. Sıkıldığınız için spor yapmayı da bırakmazsınız.

Ems sporu ile zayıflama

 • EMS spor antrenmanı sayesinde kas aktiviteniz artar. Artan kas aktivitesiyle birlikte günlük yaşamınıza göre daha fazla kalori yakarsınız, bu da enerji tüketiminizin arttığını gösterir.
 • Eğer beslenmenize dikkat ederseniz, diğer antrenman şekillerine kıyasla daha hızlı kilo verme ve incelme gözlenecektir.

Ems ile ideal vücut ölçülerine ne kadar sürede ulaşırız?

 •  Amaç kilo vermek ve sıkılaşmak, selülitlerden kurtulmak ve kas hacmini artırmaksa EMS antrenmanlarında mutlaka diğer sporlardaki gibi bir disiplin ile yapılmalıdır. Haftada iki gün 20-25 dakika ayırmak yeterli kabul edilmektedir.
 • 20-30 kilo fazlası olan bir bireyin ortalama 3 ayda ideal vücuduna kavuşacağı tahmin edilmektedir. Bu değer ortalamayı göstermektedir. Hormon bozuklukları, daha fazla kilolu olma vb. durumlarda süre değişebilir.
 • Ayrıca, tekrar kilo almamak için sporunuza devam etmeniz  ve beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Ems ile kas yapmak 

 • Klasik antrenmanlara göre çok daha hızlı bir şekilde vücudunuz kaslanacaktır.  Yani kas büyümesi gerçekleşecektir.  Bunun için takviye olarak ister kadın olun ister erkek testestoran hormonunuzu artıracak besinleri hayatınıza katmalı ve östrojeni arttıran besinleri azaltmalısınız. Östrojen fazlalığı kilo almanızın ana sebebidir. Östrojen kilo aldırır ve kilo aldıkça östrojen artar, bu sonsuz bir döngü şeklinde devam eder.
 • Testosteron hormonu – Testosteron arttırmanın yolları adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ems kas ağrısı yapar mı?

 • Eğer yeni başlıyorsanız kas ağrıları oldukça normaldir. Kaslar çok yoğun çalıştığı için klasik bir fitness antrenmanından daha fazla ağrı ile karşılaşmanız beklenmektedir.

Ems fitness programlarının zararları neler?

 • Bu sistem fizik tedavi alanında kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Motor sinirlerin uyarılır ve bu sayede kaslar kasılır.  Gönderilen akım ise ayarlanabilir ve  ölçümlenebilir. Kişiye uygun olarak verildiği sürece zararı bulunmamaktadır. Fakat  kalp rahatsızlığınız varsa doktor onayı/raporu muhakkak alınmalıdır.

Ems antrenmanı öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Genel olarak aşırı yorgunluk, soğuk algınlığı, fiziksel sakatlık, fiziksel ağrı gibi durumlara ems antrenmanına katılmamanız tavsiye edilir.
 • Öncesinde sıvı takviyesi almanız ve boş bir mide ile spor yapmanız tavsiye edilmektedir.
 • Antrenman sonrası sıvı alımına özen göstermeli ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Böylece kaslarınız yeniden yapılanacak gücü toplayacaktır.
Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın