ÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.
1.03BinGörüntülenme

Duygusal açlık nedir?

Duygusal açlık fiziksel ihtiyacın ötesinde psikolojik olarak hissettiğiniz stres, üzüntü gibi durumlarla başa çıkmak için oluşturduğumuz bir koruma mekanizmasıdır. Bazen stres altında dünyayı yer ama doymamış gibi hissedersiniz, bazı zamanlarda ise kendinizi bitkin,sıkılmış ve çaresiz hissedersiniz bir çikolata yesem diye başlar ve paketlerce abur cubur tüketirsiniz.  Fiziksel olarak karnınız dolu olduğu halde kendinizi aç hissediyorsanız sebebi duygusal açlık olabilir. Başa çıkamadığınız duygularınızı yemek yiyerek aşmaya çalışmak sizi şişmanlatır. Bu sebeple, duygusal açlık nasıl yönetilir öğrenmelisiniz.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.

Fiziksel mi duygusal mı açlık yaşıyorsunuz?

Fiziksel açlıkta birey karında aşınma ve burukluk hisseder, kan şekeri düşer ve yorgunluk hissetmeye başlar. Yediğinde ise doygunluk hissi oluşur. Duygusal açlıkta ise durum tam tersidir. Ne kadar yeseniz de yemeye devam edebilirsiniz, tam bir doygunluk hissetmezsiniz. Karnınızda şişkinlik oluşur, pişmanlık hisseder fakat kendinizi durduramazsınız.  Fiziksel olarak aç olan biri canı bir şey çektiğinde bekleyebilir fakat duygusal açlık yaşayan birey canının çektiği yiyeceği hemen yeme ihtiyacı hisseder.

Duygusal açlık neden olur?

Duygusal açlığın temel sebepleri arasında psikolojik travmalar, yalnızlık, mutsuzluk, depresyon, aşırı stres ve kaygı hali olduğu belirtilmektedir. Beynimiz kendini stres halinde hissettiği anda güvenli alana doğru yönelmek ister. Sizi tekrar mutlu ve enerjik hissettirecek olan, daha önce deneyimlediği ve güvenli bulduğu alana sizi yönlendirerek korumaya çalışır. Vücudunuzun endorfin (mutluluk hormonu) salgılamasının en hızlı yolu ise yüksek kalorili yiyeceklerden geçmektedir.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.

Duygusal açlık nasıl yönetilir?

Duygusal açlığı yönetmek için ilk olarak yapmanız gereken şey farkında beslenmektir. Yemek yerken tüm bir yemek boyunca yapamasanız da en azından ilk ve son lokmanızda yemeği görün. Şeklini, rengini fark edin. Ağzınıza atmadan önce koklayın. Beyniniz gelen güzel besini fark etsin. Ağzınıza aldığınızda ise yavaş yavaş bir gurme gibi yiyin. İçerisindeki malzemeleri bulmaya ve her birinin tadını almaya çalışın.

Günlük yaşam koşturmacası, sohbetli kalabalık yemekler sebebiyle tüm yemeği bu şekilde yiyemezsiniz ama ilk ve son lokmanızı muhakkak fark edin. Bu sırada ağzınıza attığınız lokma için içinizden minik bir şükür hissi duymanız da bedeninize, ruhunuza ve yeme alışkanlığınıza çok iyi gelecektir. Bunu yaptığınızda yediğiniz yemekten keyif alacaksınız. Daha fazlasını fark etmeden ağzınıza atmayacaksınız. Önceki yemeğinizin keyfini hissetmeye devam edeceksiniz. Ve en önemlisi keyifle yutulan o lokmalar size mutluluk verecek ve beyninize güvende ve mutlu olduğunuz sinyalleri giderek duygusal açlığınız bastırılmış olacaktır. Şükür hissettiğinizde ise almayı, bu besinlerin sizde olduğunu ve istediğiniz zaman tekrar ulaşabileceğiniz hissini beyninize göndermiş olacaksınız. Bunu bir süre yapmaya devam ettikten sonra zaten sizin olan ve istediğinizde tekrar ulaşabileceğiniz bir besini saldırarak yemek ve bitirmek istemediğinizi fark edeceksiniz.

Bunun dışında canınızın  sıkıldığı, üzüldüğünüz ve hemen yemek yemek istediğiniz  o anda kendinize 5 dakika vermeniz gerekmektedir. İsterseniz alarm kurun ve beş dakika sonra gidin ve yine yiyin. Sadece o beş dakikada kendinize şu soruları sorun.

Şuanda gerçekten aç mıyım?

Neden yemek yemek istiyorum?

Beni üzen, strese sebep olan, canımı sıkan ne?

Bir şeyler yemek çözüm olacak mı? Çözmek için ne yapmam lazım?

Yemek yemek gerçekten beni mutlu edecek mi? Beni mutlu edecek başka bir şey bulamaz mıyım?

Abur cubur yerine sağıklı bir şeyler yesem ya da sadece bir kahve/çay/ su içsem olmaz mı?

5 dakikanın sonunda bu soruları sormuş, cevapları fark etmiş bir şekilde isterseniz mutfağa gidin. Unutmayın farkında olmadan ne sizi gerçekten üzen sorunu ne de yeme alışkanlığınızda var olan  bozukluğu çözümlemeniz mümkün değildir.

Bunları da unutmayın…

Güne güzel bir ağız temizliği ile başlamak, mikro yerine makro yani kaliteli karbonhidratlar tüketmek, gün içerisinde 2-3 litre su içmek, yemeklerde baharat kullanmak size yardımcı olacaktır. Baharat kullanımı vücutta ısıyı artırarak metabolizmayı hızlandırır ve bağırsaklarımızın çalışmasını destekler.Ayrıca baharatlar tat reseptörleri ile beyine doygunluk hissi gitmesini sağlar. Beslenmenizde çok önemli bir yeri vardır.

Duygusal açlık nasıl yönetilir? Duygularınızı yemeyin.

Protein diyeti ile vücudunuzu forma sokun adlı yazımızı okuyarak kısa zamanda etkili kilo nasıl verilir öğrenebilirsiniz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın