GÜZELLİKÖNE ÇIKAN

Dudak renklendirme sonrası

Dudak renklendirme sonrasıDudak renklendirme sonrası
1.63BinGörüntülenme

Makyajın en vazgeçilmez parçalarından biri her zaman ruj olmuştur. Sağlıklı, canlı ve renkli dudaklar her kadının isteğidir. Bu istekler sonucunda kalıcı dudak renklendirme yapılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sizlerle dudak renklendirme nedir, kalıcı makyaj nasıl yapılır, dudak renklendirme sonrası oluşan komplikasyonlar nelerdir ayrıntılarıyla anlatacağız.

Dudak renklendirme nedir?

Dudak renklendirme dudak hattının içine yapılan kalıcı makyaj uygulamasıdır. Zaman içinde solan, gençliğini ve rengini kaybeden dudaklara daha sağlıklı bir görünüm vermek için yapılır. Ruj gibi koyu renkler yerine doğal renkler edilir.

Dudak renklendirme nasıl yapılır?

Dudak renklendirme öncesi

Kalıcı ruj renk seçimi

Dudağınıza uygulanan renk  operasyon sonrasında yaklaşık bir hafta içinde soyularak azalacaktır. Kıpkırmızı yaptırdığınız dudaklarınız pembe tonlarında bir renge dönüşecektir. Bu sebeple operasyonu yaptıracağınız uzmana soyulma sonrasında dudağınızda kalmasını istediğiniz rengi göstermelisiniz ve gerekli koyuluğu onun ayarlamasına izin vermelisiniz.

Dudağın hazırlanması 

Operasyonun yapılacağı günden yaklaşık 3-4 gün önce başlayarak uçuk kremi veya uçuk ilacı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Eğer kullanmazsanız operasyon sonrasında ciddi bir uçuk problemi yaşayabilirsiniz.

Dudak renklendirme yaptırırken canım acır mı?

Kalıcı dudak makyajından yarım saat önce uzmanınız dudak uyuşturucu krem sürerek hissedeceğiniz ağrıyı azaltacaktır. Kreme rağmen hassasiyetinize bağlı olarak ağrı hissetmeniz normaldir.

Kalıcı dudak makyajı nasıl yapılır?

İşlem için kalıcı makyaj iğnesi kullanılmaktadır. Cildin altına seçilen dudak pigmenti enjekte edilmektedir. İşlem ortalama 1-1,5 saat sürmektedir.

Dudak renklendirme ne kadar kalır?

Kalıcı dudak makyajı dövme gibi yapılmaktadır. Fakat derinin üst katmanlarında kalmaktadır. Bu sebeple kalıcılığı ortalama 1,5-3 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca, kişinin dudak yapısı, bakımı, kullanılan boya pigmenti, işlemin yapım şekli vb. bir çok değişkene bağlı olarak bu süre değişmektedir.

Dudak renklendirme sonrası 

Operasyon sonrası dikkat etmeniz gerekenler;

  • İlk 3 gün dudağınıza sıvı değmemesi gerekmektedir. Bir şey içerken pipet kullanmalısınız.
  • Uçuk kremi veya ilacına operasyon sonrası 3-4 gün daha devam etmelisiniz.
  • 7-10 gün kadar dudağınızı sert hareketlerden korumalı, öpüşmemelisiniz.
  • Dudağınızı vazelin, e vitaminli krem vb. kremlerle nemli tutmalısınız. Ayrıca, uzmanınıza hangi kremi önerdiğini sormanızı tavsiye ederiz.

Kalıcı ruj sonrası şişlik 

Dudağınız operasyon sonrasında sanki botoks yaptırmış gibi dudaklarınız şişer. Bir buza havlu sararak dudağınıza soğuk kompres yapabilir ve daha hızlı şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Şişliğin tamamen geçmesi 2-3 gün sürecektir. Dudaklarınızın deforme olması sonucu bu şişlik normaldir. 2-3 gün şişlik normaldir. Bu süreyi geçerse doktora danışınız.

Dudak renklendirme sonrası

Kalıcı ruj sonrası kabuklanma ve soyulma

Dudağınıza uygulanan pigment 2-4 gün içinde önce kabuk bağlar. Buna ek olarak, dudak soyulmaya başlar. Bu oldukça doğal bir süreçtir. Dudağınızın iyileşmeye başladığını gösterir. Soyulmanın ardından dudağınızda kalan renk gerçek dudak renginiz olacaktır.

İşlem öncesi, hemen sonrası ve iyileşmiş halinin örnek renk değişimini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Dudak renklendirme sonrası

Dudak renklendirme sonrası uçuk

Eğer uçuk için operasyon öncesinde ve sonrasında önlem almadıysanız uçuk çıkarabilirsiniz. Ayrıca, geçmişinizde uçuk virüsü varsa tüm dudağınızı uçuk kaplayabilir. Bu süreç oldukça acılı geçebilir.

Bu durumda doktora gitmenizi ve uçuk ilacı almanız gerekmektedir. Uçuk kremi de kullanmalısınız. 1 hafta kadar sürede uçuklar geçecektir.

Bacak inceltme – Bacak nasıl incelir? öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın