GÜZELLİKÖNE ÇIKANSAĞLIKYAŞAM

Bel inceltme – Bel inceltme hareketleri

Bel inceltme - Bel inceltme hareketleriBel inceltme - Bel inceltme hareketleri
934Görüntülenme

Kilo aldıkça bel çevresi genişleyip kalınlaşır. Bel kalça oranınız bozulur. Bu durum estetik görüntünün yanı sıra ciddi sağlık sorunlarının da temelini oluşturur. Kalın bel fazla yağlı ve sağlıksız bir vücudun en belirgin özelliğidir. Bu yazımızda sizlerle;” Bel nasıl inceltilir? Beldeki yağlar nasıl yakılır? En hızlı bel inceltme hareketleri nelerdir” sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Bel inceltme

Bel bölgenizdeki yağları yakmak ve belinizi inceltmek için yapmanız gereken egzersiz hareketleri aşağıda tek tek açıklanmıştır. Uzmanlar tarafından bu egzersizlerin ardından muhakkak 20-30 dakika kardiyo çalışmanız önerilmektedir.  Egzersizler kan dolaşımınızı arttırırken, kardiyo yağ kullanarak vücudunuzdaki yağı yakmanızı destekleyecektir.

Bel inceltme hareketleri

Vakum hareketi 

Stomach vacuum olarak da bilinen bu hareket herhangi bir ekipmana yada mekana ihtiyaç duymaz. Ayakta, otururken veya uzanırken yapılabilir.

Bu hareket dışardan görünen kasları değil, belinizi saran iç karın kaslarınızı çalıştırmaktadır. Bu sayede karnınız küçülür ve beliniz incelir.

Bu hareket diğer hareketleri daha kontrollü yapmanıza,  sırt ağrılarınızın azalmasına, belinizi inceltmenize, ne kadar kilo verseniz de gitmeyen o karın görüntüsünün gitmesine yardımcı olur.

Stomach vacuum nasıl yapılır?

Bel inceltme - Bel inceltme hareketleri

Hareket esnasında göğsümüzü şişirerek derin bir nefes alalım. Karnımızı içeri çekelim. Ve yavaş yavaş vermeye başlayalım. Daha fazla karnınızı içeri çekemediğiniz ve nefes veremediğiniz o noktayı bulun. Diğer bir deyişle belimizi olabilecek en ince hale getirelim ve bekleyelim. Beklerken normal nefes alıp verebilirsiniz.  Ama karnınızı içerde tutmaya devam edin. Süre bitiminde karnınızı yavaş yavaş bırakabilirsiniz.

Hareketi daha da zorlaştırmak isterseniz karnınızı içeri çektikten sonra kollarınızla vücudunuzu önce sağ sonra sol tarafa çevirebilirsiniz. Ayrıca, bu hareket için pilates lastiği kullanabilirsiniz. Böylece yan kasları da çalıştırabilirsiniz.

Başlangıç seviye: 3 set -20 saniye

Orta seviye: 3/4 set – 30 saniye

İleri seviye: 5 set – 30-60 saniye

Setler arasında ortama 30-60 saniye dinlenmenizi tavsiye ederiz. Haftanın her günü bu egzersizi yapabilirsiniz. Ayakta, otururken veya uzanırken yapabilirsiniz.

Ek olarak, egzersiz sonrası sırt ve karın kasları çalıştığı için bu bölgedeki ağrılar normaldir.

Side Plank

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz yan plank pozisyonunda iki tarafınız için sabit bekleyebilir veya bir sağa bir sola hareketli şekilde yapabilirsiniz. Harekete 30 saniye x 3 set şeklinde her bir taraf için yapmanızı tavsiye ederiz.

Bel inceltme - Bel inceltme hareketleri

Russian twist

Yanlara Dönme hareketinde diziniz ve kalçanız 90 derece açıda olacak şekilde yere oturun. Bir ağırlık alın ve gövdenizi geriye doğru eğin. Karın kaslarınızı sıkın ve ağırlığı tek tarafa döndürün. Daha sonra diğer taraf için hareketi tekrarlayın. Hareketi zorlaştırmak için ayağınızı havada tutabilirsiniz.  3 set x 15 tekrar yapabilirsiniz.

Bel inceltme - Bel inceltme hareketleri

Satvik beslenme nedir? Sattvik beslenmede ne yenir? öğrenmek için yazımızı muhakkak okuyunuz.

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın