GEZİÖNE ÇIKANYAŞAM

Atatürk arboretumu – Mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Atatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yerAtatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yer
985Görüntülenme

İstanbul’da Sarıyer semtinde bulunan arboretum betonlaşmış şehirlerimizden biri olan İstanbul’da muaazzam ve yeşillikler içinde bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Atatürk arboretumu nedir, arboretum nedir, arboretum nasıl bir yer gibi bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Atatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Arboretum nedir?

Bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla her biri belirli kurallar ve düzen çerçevesinde bir araya getirilmiş çoğunluğu ağaç olan bitki topluluğudur. Buradaki ağaçların yaşları, geldiği yerler, bakımı bilinmekte ve incelenmektedir. Ayrıca arboretumlar nesli tükenmekte olan bitkileri  en iyi şekilde muhafaza edebileceğiniz yerlerdir. Pahalı geziler ile dünyanın dört bir yanını gezmek zorunda kalmadan neredeyse tüm bitki çeşitlerini gidip gözlemleyebileceğiniz çok değerli müze-parklardır.

Atatürk arboretumu tam olarak nerededir?

İstanbul Sarıyer’de Bahçeköy semtindedir ve Belgrad ormanının güney doğusunda kalmaktadır.  Tam olarak 296 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Atatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Arboretum nasıl kurulmuş?

1949 yılında orman fakültesinde profesör olan  Hayrettin Kayacık tarafından sunulan bir teklifle kurulmaya başlanan arboretum Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum günü olan 12 Temmuz 1982’de açılmıştır. Finansal sorunlar sebebiyle açılması uzun sürse de şu anda gideni hayran bırakan bir yer haline gelmiştir.

Atatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Arboretumda ne yapılır, ne zaman gidilmeli?

Her mevsim size farklı manzaralar sunan bu yeri istediğiniz zaman görmeye gidebilirsiniz. Yaprakların dökülmüş haline de çiçek açmış haline de bayılacaksınız. Kar manzarası ise sizi şehirden uzaklaştırıp başka diyarlara götürecek kadar güzel…

Bu doğal ve bilimsel çalışmaların yapıldığı özel alanın zarar görmemesi için piknik yapmak, bisiklete binmek ve evcil hayvan getirmek ne yazık ki yasak. Buraya anın tadını çıkarmaya, keşfetmeye ve yürüyüş yapmaya gitmeniz gerekmektedir. Müthiş bir manzara eşliğinde bol oksijen alacağınız yürüyüşler yapabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Huzurlu olmak için 3 kural- Erdemli bir yaşam adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Atatürk arboretumu- İstanbul'da mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Kadının Parıltısı

Bir cevap yazın